Petr Hampl: Nobelova cena pro Gretu? A proč jen jedna?

PRAHA | Švédští poslanci podruhé navrhli kandidaturu ekologické aktivistky Grety Thunberg na Nobelovu cenu míru. Informovala o tom agentura TT. Zprávy okomentoval známý český sociolog Petr Hampl. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Petr Hampl se podivuje nad duševně chorou Gretou

Na konci ledna agentura TT informovala o tom, že Greta Thunberg a hnutí Fridays for Future byly nominovány na Nobelovu cenu míru. Podle agentury patří iniciativa Jensu Holmovi a Hakanu Svenneligovi z Levicové strany. Poslanci si myslí, že aktivistce a jejímu hnutí se pomocí minimálních zdrojů podařilo prosadit diskusi o problémech klimatu na nejvyšší politickou úroveň.

Poprvé na Nobelovu cenu míru byla Greta nominována v roce 2019 a to, že ji nedostala, považují švédští poslanci za nespravedlivé. Tehdy cenu obdržel etiopský premiér Abiy Ahmed, a to za iniciativu v urovnání pohraničního konfliktu s Eritrejí, jehož následkem v období od roku 1998 do roku 2018 o život přišlo více než 370 tisíc Eritrejců a 350 tisíc Etiopanů.

„Greta na Nobelovu cenu? A proč jen jednu? Měla by dostat Nobelovu cenu z fyziky, chemie, biologie a ekonomie. Ve všech těch oborech provedla naprostý převrat proti tomu, na čem vědci po staletí pracovali. A nepotřebovala k tomu ani minutu studia,“ komentoval na Facebooku Petr Hampl.