Už jenom schází, aby vláda vytvořila sazby pro pivo točené levou rukou

OLOMOUC | Od května roku 2020 startuje třetí a čtvrtá vlna elektronické evidence tržeb (EET) a kvůli tomu české ministerstvo financí zavádí sníženou sazbu DPH na čepované pivo a nealkoholické nápoje. Ukázalo se však, že to není tak jednoduché a novela čelí vlně kritiky z různých stran. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Podle resortu financí bylo cílem změny sazeb ulevit hospodským. Když si dáte v restauraci točené pivo nebo limonádu, od května na tyto nápoje bude platit snížená sazba DPH ve výši 10 procent.

„Narovnali jsme podnikatelské prostředí, mohli jsme si tak dovolit daně snižovat. Rozhodli jsme se snížit DPH na točené pivo. Podle směrnice Evropské unie to můžeme udělat jenom v rámci stravovací služby,“ vysvětlila Schillerová. Podle ní tím chce vláda podpořit hospody a restaurace na venkově.

Jenže na točené pivo, které budou lidé pít mimo restaurační zařízení, bude nadále platit základní sazba DPH ve výši 21 procent.

Nealkoholické nápoje a nealko pivo, které stánky prodávají, budou stále patřit do snížené 15procentní sazby DPH. Nealkoholické nápoje podávané v restauracích budou také podléhat 10procentní sazbě DPH.

Na rozdíl u DPH mezi prodejem točeného alkoholického piva u stánku a v restauraci upozornila Česká televize. Později se na sociálních sítích objevila tabulka, která uvádí devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících pivo a zaleží na tom, v čem si zákazník pivo odnese nebo k čemu ho spotřebuje.

Například u nealkoholického piva natočeného do džbánu a odneseného z provozovny by sazba měla být 15 procent, u alkoholického piva do džbánu 21 procent a nejvyšší sazba by se měla počítat také u alkoholického piva nalitého z plechovky nebo lahve v restauraci. Další varianty má tabulka pro pivo při prodeji u stánků nebo v obchodech.

Točené pivo v provozovně – 10 % DPH
Točené nealko pivo v provozovně – 10% DPH
Točené pivo do džbánu a odnesené – 21% DPH
Točené nealko pivo do džbánu a odnesené – 15 % DPH
Pivo z plechovky či láhve nalité v provozopvně do sklenice – 21 % DPH
Nealko pivo z plechovky či láhve nalité v provozovně do sklenice -10 % DPH
Točené pivo u stánku do kelímku – 21% DPH
Točené nealko pivo u stánku do kelímku – 15 % DPH
Pivo v láhvi či plechovce – 21% DPH
Nealko pivo v láhvi či plechovce – 15 % DPH

Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje i extrémní modelové příklady.Poslanec ODS a místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček uvedl, že různá pravidla zvýší pravděpodobnost, že se je někdo bude snažit obcházet.

„Je skoro načase, aby ekonomické fakulty začaly otevírat obor pivní daňový poradce, protože v takovém zmatku se bez patřičného vzdělání za chvíli nikdo nevyzná,“ dodal.

Podle exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) vláda předvádí absurdní věci. „Je to nestoudné, ta vláda je k smíchu. Pro živnostníky to je obrovská komplikace. Vláda jde s kanónem na vrabce,“ řekl Novinkám Kalousek.
První místopředsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová Zahradníková na své facebookové stránce uvedla, že i když tabulka vypadá směšně a absurdně, není na ní nic vtipného.

„Vláda opět a po několikáté trestá restauratéry a hospodské. Nejprve museli mít odvětrávání, posléze byli nuceni vytvořit nekuřácké koutky. To vše je stojí samozřejmě spoustu peněz, které jim nikdo nedá. A aby toho nebylo málo, vláda jim nakonec zakázala kouření úplně. Pak přišlo EET a teď tyto stupidní a neuvěřitelné sazby. Tomu já říkám cílená likvidace a šikana malých podnikatelů. Co přijde dál? Zakáže jim alkohol prodávat úplně?“ napsala.

Podle českého ministerstva financí je změna daní „ve skutečnosti jednoduchá“. Desetiprocentní DPH vysvětluje tím, že u restaurací existuje jakási přidaná hodnota, jako je například obsluha, posezení, klimatizace, využití WC nebo úklid sklenice a její umytí.

„Právě a jedině u restauračních služeb umožňuje harmonizovaná evropská úprava aplikovat sníženou sazbu DPH u prodeje alkoholických nápojů. Prodej točeného piva do plastového kelímku u stánku v rámci sportovní či kulturní akce byl a i po novele zákona dále bude považován za ‚dodání zboží‘, neboť u takového stánku nedochází k převažujícímu naplnění rysů restaurační služby. To je srovnatelné s dodáním zmrzliny v kornoutu,“ uvádí ministerstvo financí.

Reklama: