Ruský admirál okomentoval prohlášení o hrozbě ruských ponorek: Americké východní nikdy nebude bezpečným přístavem

MOSKVA | Východní pobřeží Spojených států (SS) nikdy, stejně jako západní, nebylo a nebude bezpečným přístavem pro americké ponorky, řekl v interview pro Sputnik náčelník hlavního štábu ruského námořnictva (1998-2005) admirál Viktor Kravčenko.

Předání ponorky Petropavlovsk-Kamčatskij ruskému námořnictvu

Americký viceadmirál Andrew Lewis předtím varoval, že východní pobřeží Ameriky již není bezpečné útočiště kvůli ruským ponorkám. Citoval ho portál The Drive, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Východní pobřeží Spojených států, ostatně stejně jako západní, nikdy nebylo a nebude útočištěm pro ponorky válečného námořnictva Spojených států. Dokonce i v devadesátých letech minulého století, kdy katastroficky chyběly peníze na rozvoj a plnohodnotný provoz loďstva, vyplouvaly naše ponorky do světového oceánu, aby nacvičily bojové úkoly, a na hlídkování,“ řekl Kravčenko.

Nyní se však podle jeho slov situace s financováním globálně změnila: Flotila dostává nejmodernější atomové ponorky zdokonalených projektů Jaseň-M a strategické Borej-A, nové rakety typu Kalibr, ke konci se blíží zkoušky hypersonické rakety Zirkon a bezpilotního podvodního stroje Poseidon.

„Bojová síla ruského námořnictva, včetně ponorek, se díky novým zbraním mnohonásobně zvýšila. Ruští námořníci nacvičují úkoly v různých oblastech světového oceánu včetně Atlantiku a Pacifiku,“ řekl admirál.

Generál SS Lewis je velitelem druhé flotily amerického vojenského námořnictva, která byla obnovena v roce 2018 kvůli zvýšení počtu ruských operací pod vodou v Atlantiku, jak míní ve Spojených státech.

Ve svém prohlášení si postěžoval na neustálý růst aktivit ruských ponorek v Atlantiku. Zdůraznil, že počet ruských ponorek tam stále roste, že jsou schopné zůstat v moři déle než dříve a mají výkonnější smrtící zbraně.

Reklama: