Alena Schillerová dokázala, že jí straší ve věži. Tak chtěla potěšit svého páníčka Andyho, že jako malá fenka nadělala do kouta

OSTRAVA | Také jste jistě zaznamenali, že danit pivo není jen tak, že to je složité a ještě složitější, než se zdá. prý zase ta EU. Ale problém bude v hlavě ministryně a jejich poskoků, jelikož ona samá jako cvičená fenka velkého Andyho Babiše, jej chtěla potěšit a co z ní vypadlo, tak je horší jak to psí hovínko.

Babiš a Schillerová | Pán a jeho fena?

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček se k tomu vyjádřil slovy: „Snahu o zjednodušení daní od hnutí ANO nemůžeme očekávat, na to už jsme si za šest let, kdy je u moci, zvykli. Poslední novinka z dílny ministryně Schillerové, která zavádí na pivo tři sazby DPH, je ale úplně mimo hranice zdravého rozumu. Pokud si zákazník dá v hospodě jedno pivo do skleničky, dvě si odnese ve džbánku a další například v plechovce, bude muset hostinský na každé z nich použít jinou sazbu DPH,“ kritizuje místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

„Je tak zázrak, že další zvláštní sazbu DPH nenavrhla ministryně Schillerová pro pivo řezané a jinou sazbu ještě třeba pro šnyt. Je skoro na čase, aby ekonomické fakulty začaly otevírat obor pivní daňový poradce, protože v takovém zmatku se bez patřičného vzdělání za chvíli nikdo nevyzná,“ dodává v nadsázce Skopeček.

Jan Skopeček – ekonomický expert ODS | foto: ods.cz

Své do mlýna přidal také slovácký senátor Ivo Valenta, kterému je daňová politika ANO a likvidace hospod slovenským ekonomickým přivadrovalce do Prahy jménem Andy „neBureš ŠtBák“ Babiš trnem v oku. Valenta to komentoval ve svém příspěvku s názvem „Fígle se džbánem piva“.

Valenta píše k tématu nelogického a zmatečného zdanění piva v několika úrovních jsem se zde již vyjadřoval. A dostal jsem od Vás mnoho reakcí – některé skutečně zábavné, například upravený slogan z filmu „Vesničko má, středisková“, o který se rád podělím i s ostatními: „Chlapi, nelijte to pivo z oken, pak nevím, jak ho danit…“ „Plně souhlasím s názorem, že nejde o nic víc než o další buzeraci podnikatelů,“ dodal senátor.

Ivo Valenta

A téma se rozebírá nejen v hospodách, ale všiml si ho Miroslav Macek, který ve svých pravidelných glosách uvedl: „Není nad to konečně udělat pořádek v daňových sazbách! ANO, bude líp! Neřeší to ovšem problém, když si nechám v provozovně načepovat pivo do sklenice a pak si ho sám přeleju do džbánu…“

Doktorovi Mackovi této glose směřoval jeho čtenář otázku: “ Když si v hospodě u stolu objednám a zaplatím 3 piva, s tím, že je zde vypiju, ale jedno vypiju a zbylé dvě přeliju do džbánku a odnesu domů, budu potrestán za daňový únik?“ označil glosátor a zakladatel ODS svého čtenáře jako J.K. a odpověděl mu: „Budete, ale bude na to zapotřebí spousta kontrolorů. Šušká se, že zdravotních sester je nadbytek, takže je kde brát…“

Miroslav Macek

Daně na pivo z dílny fenky Babiše Alenky:

  • Točené pivo v provozovně – 10 % DPH
  • Točené nealko pivo v provozovně – 10% DPH
  • Točené pivo do džbánu a odnesené – 21% DPH
  • Točené nealko pivo do džbánu a odnesené – 15 % DPH
  • Pivo z plechovky či láhve nalité v provozovně do sklenice – 21 % DPH
  • Nealko pivo z plechovky či láhve nalité v provozovně do sklenice -10 % DPH
  • Točené pivo u stánku do kelímku – 21% DPH
  • Točené nealko pivo u stánku do kelímku – 15 % DPH
  • Pivo v láhvi či plechovce – 21% DPH
  • Nealko pivo v láhvi či plechovce – 15 % DPH