Nebojte se nemoci z Číny. Zabít Vás může něco daleko banálnějšího

Našel se lék na čínský koronavirus? Celosvětová hysterie kolem tzv. čínského koronaviru dosáhla vyšších výšin než hysterie okolo eboly, a že to je to opravdu silně nakažlivé a smrtící onemocnění.

MUDr. Zornitza Petrová Markantová

Pravděpodobně je důvod ten, že Afrika je jaksi pořád daleko. Turistika a obchodní vztahy s černým kontinentem nejsou až tak silné, blízké a intenzivní, vyjma toho, že se nám tady ženou „hordy“, tak jako s Čínou. Smrtící infekce z Afriky je tedy pro běžného člověka něco jako Kmen Andromeda.

Zato Čína je exotická dnes velmi málo. Cestuje se tam snadno, Číňané cestují k nám. Takže nejen turistický, ale i obchodní cestovní ruch s Říší středu jsou více časné a méně exotické, jak se zaostalými zeměmi Afriky, které postihla ebola. Možná i toto je jeden z důvodů proč se endemické epidemii v Číně věnuje tolik pozornosti, kdy je považována potencionálně za ohrožení celého světa.

Poté co se všechny úřady, zdravotnické, ale i mimo zdravotnictví, vyjádřily k tomu, jak je „čínské ohrožení“, nebezpečné, se k tomu rozhodli vyjádřit i čínští vědci. Tradiční čínská medicína je na čínských univerzitách plnohodnotný studijní obor. Proto se také jejich výzkum ubral tímto směrem. Bylo zjištěno, že lék Shuanghuanglian Koufuye , který jak již je prokázáno, léčí SARS, tak má pozitivní účinky a doložené výsledky při léčbě koronavirové respirační infekce, které se nyní šíří Čínou a okolními zeměmi. Další lék, který má obdobné účinky je Huoxiangzhengqi koufuye. Tyto léky obsahují byliny, které detoxikují, snižují horečku a posilují imunitu.

Zatím co celá Evropa, Amerika a Austrálie šílí z nemoci skoro přes půl světa; pardon Australané to mají blíže, tak se nyní aktuálně Evropou, ale i Českem, šíří vlna tzv. „normální“ chřipky. Na kterou jsme sice zvyklí, trápí nás méně, ale rozhodně má na svědomí ročně více obětí, než nový koronavirus.

Právě při tom nedobrý stav imunitního systému Evropanů je hlavním předpokladem k opakovaným epidemiím. Stav epidemie chřipky je aktuálně již vyhlášen na mnoha místech České republiky. To platí včetně tradičních opatření: Zákaz návštěv v nemocnicích, chřipkové prázdniny a podobně. Děti v létech školou povinných to jistě rády uvítají, když nemusí do školy. Kdo by tam přeci chodil?

O tom jak posilovat imunitu jsme si krátce popovídají na videu ZDE. Co dělat, když už nemoc propukla? Tak jak je to ověřeno po generace.

Prvně. Vyležet se v klidu, to má svou podstatu a důležitost, jelikož chřipka je onemocnění s četnými a také smrtelnými komplikacemi, včetně zánětu srdečného svalu, který není tak zřídkavý a může postihnout i mladé lidi. Dále jsou pak četné úmrtí na tzv. chřipkový zápal plic. Takže nejdůležitější je klid na lůžku, aby měl imunitní systém dostatek sil na válku s virem chřipky.

Za druhé. Je důležitý dostatečný přísun teplých tekutých nápojů. Jejich smysl je jedna v hydrataci, kdy při horečce člověk ztrácí rychle tekutiny z těla, až 2,5 litru za 24 hodin. To je třeba doplnit, ale nezapomínat na pitný režim. To znamená vypít svou denní normu tekutiny a navíc cca ještě 2,5 vypocených. V opačném případě nastávají opět komplikace: Zápal plic, ale i infekce močových cest.

Dále pak dostatečná hydratace zajišťuje očistu těla od toxinů a odpadních látek, kterých je v průběhu onemocnění opravdu hodně, hodně moc a až příliš.

Za třetí. Co pít? Nejlépe bylinné čaje, jako jsou odvary z heřmánku, mateřídoušky, či třapatky (Echinacea), nebo i mátový odvar. Nemusíte se bát tyto byliny i namíchat. Takový čaj je třeba vařit silný a vypít jej minimálně jeden litr, ale nejlépe dva litry za den.

A pak ještě molekulární vodík. Klidně až 25 mg za den. O jeho účincích mluvím ve zkratce ZDE.

Ale pozor pamatujte na jedno. Teplota je pro tělo a jeho uzdravení důležitá. Srážejte až vysokou horečku, která převyšuje 38 °C, jelikož nižší teplota mezi 37 – 38 °C je provozní teplota imunitního systému, která právě je nutná k jeho bezchybnému fungování v boji s virovou nemocí.

Nu, a také nezapomínejme na mastě z výše uvedených bylin, obklady se solí, koupele chodidel a rukou v slané lázni či v lázni z jedlé sody. To vše napomáhá k brzkému a dokonalému uzdravení a posílení imunity. Dokonce to platí i v období, kdy má chřipka díky počasí a ročnímu období jakoby navrch.

A závěrem dvě důležité poznámky. V období akutní infekce jídlo není povinné! Nechtě maroda, aby si sám řekl, zda a co by chtěl jíst. A úplně závěrem: Že jste zdraví, ještě nic neznamená, že už tělo nebojuje s infekcí, jen ještě nepodlehlo. Proto obzvlášť v době epidemií je třeba se o sebe starat s náležitou pozorností, obezřetností a péčí.


Kdo je kdo: MUDr. Zornitza Petrova Markatová

MUDr. Zornitza Petrova Markantová se narodila 12. března 1973 v Bulharsku v městě Ruse. Je matkou dvou dětí. Po klasickém vzdělání na Přírodovědném matematickém gymnáziu (1989-1991) v letech 1991 až 1994 studovala Vyšší odbornou zdravotní školu v bulharském městě Ruse se specializací Anesteziologie a intenzivní terapie, kdy se tak vydala ve šlépějích matky a stala se Diplomovanou sestrou.

Po příhodu do České republiky absolvovala studium medicíny na III. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získala vědecký titul Lékaře medicíny (medicinae universae doctor). Svou odbornou praxi započala v roce 2005 v Okresní nemocnici v Kolíně jako sekundární lékařka na oddělení patologie, kterou v letech 2007-2008 přerušila mateřskou dovolenou.

Působení na patologickém oddělení v Kolíně ukončila v roce 2011, kdy se přestěhovala do Ostravy a nastoupila do CGB laboratoře a. s. Ostrava – Patologie a cytogenetika, jako sekundární lékařka, kde působila do konce roku 2014. Začátkem roku 2015 nastoupila jako lékařka do Městské nemocnice Ostrava na Oddělení Interny a geriatrie. Pro Městskou nemocnici Ostrava pracuje do dnešních dní jako lékařka v Léčebně dlouhodobě nemocných v ostravských Radvanicích.

V říjnu 2011 absolvovala odbornou stáž a přestupovou zkoušku v oboru patologie. V dubnu 2018 složila interní kmen atestační přípravy z geriatrie a úspěšně připravuje se na složení atestace v oboru geriatrie.
V roce 2013 stále u zrodu Kliniky přírodní medicíny – Evropská tradiční medicína. V březnu 2016 po založení Evropského institutu pro terapii molekulárním vodíkem se stala ředitelkou tohoto institutu.

„Mým cílem je přinést všem okolo sebe možnosti být zdravými, aniž by zatěžovali svá těla (a potažmo duše) chemickými prostředky konvenční medicíny“

Pravidelně vystupuje od roku 2013 na vědeckých konferencích, kdy v tomto roce vystoupila na Evropské vodíkové konferenci s příspěvkem Základy biochemických účincích molekulárního vodíku na živé organismy. V roce 2014 v rámci Týden vzdělávání dospělých přispěla přednáškou na téma Molekulární vodík pro každý den. V rámci Evropské vodíkové konference konané v roce 2015 vystupovala na téma Molekulární vodík u neurodegenerativních chorob (case report pacientky s ALS). Na Evropské vodíkové konferenci 2016 přispěla s přednáškou Jak zvýšit účinky molekulárního vodíku, Role antioxidantů v biologických systémech. Na další Evropské vodíkové konferenci v roce 2018 přednášela o vlivech molekulárního vodku u srdečního selhání. V září roku 2019 se zúčastnila a vystupovala jako přednášející a byla i předsedkyní sekce molekulárního vodíku na Konferenci Ozon a další léčivé plyny, kterou pořádala Euroasijská společnost ozonoterapetů a výrobců lékařské techniky. Její přednáška byla pod titulem Molekulární vodík v Evropě, od začátků po současný stav.

„Podílela jsem se na implementaci molekulárního vodíku v českém lázeňství

Píše popularizační články o zdraví a molekulárním vodíku pro časopisy VM magazin, Seniroka, Liečiteľ a Regenerace. Ve videorozhovorech pro Vlasteneckých noviny odpovídá na otázky ohledně zdraví, nemocí a molekulárního vodíku, jako i životního stylu v souladu s upevněním zdraví.

Od roku 2019 je navíc lékařským garantem spolku zajišťujícím zdravotnické služby při veřejných a společenských akcích Rescue Team Ostravak.

Hovoří jako rodilá mluvčí bulharským jazykem, dále pak česky, anglicky, řecky, rusky a slovensky.