Cikáni? Záškoláctví dětí z rodin na dávkách musí skončit

PRAHA | Záškoláctví dětí z rodin na dávkách musí skončit. Po jednání výboru pro sociální výbor to uvedl jeho místopředseda a poslanec za ODS Jan Bauer. Ten na výboru představil svůj legislativní návrh, kterým chce změnami v zákoně o pomoci v hmotné nouzi docílit mimo jiné toho, aby rodiče pod hrozbou ztráty dávek skutečně začali posílat děti do školy. Informuje ODS, která se jako čet kříže bojí slova cikán.

cikáni ve svém prostředí | foto: hlavnesprávy.sk

„Klíčem k řešení problémů vyloučených lokalit je vzdělání. A těžko se zvýší vzdělanost dětí, které v takových místech vyrůstají, když budou nadále trávit dny pobíháním po ulici namísto toho, aby seděly ve školních lavicích. Zákon umožňuje dávky odebrat nezodpovědným rodičům už dnes, v praxi se tak ale z mnoha důvodů neděje,“ vysvětlil Bauer. Předložený návrh proto počítá s tím, že přestupky spojené se zanedbáváním povinné školní docházky budou evidovány a zlepší se tok informací směrem k úřadům práce, které dávky vyplácejí.

Jan Bauer na výboru také avizoval, že o konkrétním modelu hlídání školní docházky dětí z rodin na dávkách je připraven diskutovat s Ministerstvem práce a sociálních věcí i dalšími rezorty a stojí také o připomínky svých kolegů ve výboru pro sociální politiku. „Cestou zpřísnění jde v některých svých legislativních záměrech i Ministerstvo práce a sociálních věcí. Věřím proto, že můžeme najít společnou řeč. Naším cílem je prosadit alespoň dílčí změnu a zvýšit tlak na rodiny, aby neriskovaly finanční příjem a postaraly se o to, že jejich děti si budou plnit povinnou školní docházku stejně jako všechny ostatní.“

Součástí návrhu Jana Bauera a dalších poslanců ODS je vedle toho rozšíření skupiny osob, které z nároku na pomoc v hmotné nouzi vypadávají. Vedle skupin nezodpovědných příjemců, které zákon definuje už dnes, by mohli nově o dávky přijít také pachatelé opakovaných a vážných přestupků, a to na dobu tří měsíců.

Výbor pro sociální politiku se k projednávání návrhu zákona vrátí 2. dubna. V mezičase by měly proběhnout debaty o jeho případných úpravách a doplněních.

cikánský tábor – le camp gitan | foto: stalo-se.cz

Reklama: