Případ privatizace a následného krachu OKD nenávratně poškodil důvěru občanů ve spravedlnost a systém parlamentní demokracie

PRAHA | Minulý týden Sněmovna projednávala Závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Z komise vzešla trestní oznámení na bývalého ministra financí a premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotku a někdejší ministry za ČSSD Milana Urbana a ODA Vladimíra Dlouhého.

Vězeň Bakala – z předvolební kampaně hnutí Dobrá volba

Trestnímu oznámení budou čelit také podnikatelé Zdeněk Bakala a Viktor Koláček, kteří byli s OKD spojeni, a další lidé.

Vláda ČR tehdy prodala svůj podíl pod cenou, která činila 4,1 miliardy korun. V této souvislosti byla následně postižena i společnost spravující 45 tisíc bytů po OKD. Tento případ privatizace a následného krachu těžební společnosti nenávratně poškodil důvěru občanů ve spravedlnost a systém parlamentní demokracie.

Hnutí SPD plně podporuje kroky vedoucí k vyšetření zločinů privatizace. V závěru loňského roku prosadilo hnutí SPD jeden ze svých klíčových programových priorit ve formě novely Zákona o majetku ČR, který definuje trestnou odpovědnost politiků za svá rozhodnutí, zvyšuje jejich přímou odpovědnost a ukládá jim postupovat s „péčí řádného hospodáře“. Sněmovna tento zákon schválila a nyní je na projednání v Senátu.

Reklama: