Edward Snowden žádá o další prodloužení svého politického azylu v Rusku

MOSKVA | Americký whistleblower a bývalý zaměstnanec Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden, který dostal politický azyl v Rusku, se připravuje požádat o prodloužení svého povolení k pobytu. To mu vyprší v dubnu. Ruská média o tom v pátek informoval jeho právník Anatolij Kučerena.

Edward Snowden | repro: Sputnik (AFP 2019 / Frederick Florin)

Snowden (36) žije v Rusku od roku 2013, kdy odhalil detaily o tajných sledovacích programech amerických zpravodajských služeb, která odporují americké legislativě a jsou vlastně projevem vnitřního státního terorismu.

„Na Edwardovu žádost připravuji dokumenty pro migrační úřad ruského ministerstva vnitra se záměrem prodloužit povolení k jeho pobytu,“ uvedl Kučerena.

Snowden obvinili na základě americké legislativy o špionáži z krádeže a zveřejnění 1,5 milionu tajných dokumentů NSA, které se týkají metod vládního elektronického sledování řadových občanů i světových lídrů.

Jeho čin vyvolal veřejnou diskusi o zákonnosti některých programů NSA, otázce soukromí a americkém zasahování do vnitřních záležitostí cizích států. V případě usvědčení hrozí Snowdenovi ve Spojených státech až 30 let za mřížemi.

Reklama: