Vladimir Vladimirovič Putin vyznačil červené linie, situace ve světe se změnila ve prospěch Ruska, míní Ján Čarnogurský

BRATISLAVA | Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský se domnívá, že Západ příliš dlouho ignoroval bezpečnostní zájmy Ruska. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ján Čarnogurský vysvětlil proč je Rusko mocností

„Nyní podle něj nastal čas, aby evropští politici hledali spolu s Ruskem cestu, jak čelit islámské revoluci. Podle něj je Rusko dokonce připraveno podpořit projekt evropské armády,“ píše Sputnik.

Někdejší slovenský premiér v rámci federace a nyní předseda Slovensko-ruské společnosti Ján Čarnogurský sepsal analytický článek, který se opírá o jeho pobyt v Moskvě, kde měl možnost mluvit s celou řadou ruských expertů. Podle něj se situace ve světě znatelně zlepšila ve prospěch Ruska.

Západ podle jeho mínění po kolapsu Sovětského svazu dlouhou dobu nepřiznával ruské bezpečnostní zájmy a Spojené státy považovaly celý svět za svou „bezpečnostní linii“.

„Bezpečnostní linie jsou vždy výsledkem reálného mocenského potenciálu státu, který si činí nárok na vlastní bezpečnostní linii,“ vysvětluje Čarnogurský. „Rusko bylo v 90. letech slabé a USA si mohly dovolit nerespektovat žádné ruské bezpečnostní linie,“ dodává bývalý premiér.

To podle něj skončilo se známým projevem ruského prezidenta VladimiraVladimiroviče Putina na mnichovské bezpečnostní konferenci v roce 2007, kde jasně řekl, že jednostranné akce Západu musí skončit.

„Západ mocensky zajistil odtržení Kosova od Jugoslávie, Rusko mocensky zajistilo odtržení Krymu od Ukrajiny,“ ilustroval Čarnogurský ruská protiopatření západní politice.

Od mnichovské konference se situace ve světě zásadně změnila, což dokazuje ruská politika na Blízkém východě. Čarnogurský je přesvědčen, že díky vojenské intervenci v Sýrii se Rusko stalo nejdůležitější mocností v regionu.

„Rusko je už schopné na mezinárodní scéně vystupovat ofenzivně a opět klasickým příkladem je Sýrie,“ píše Čarnogurský. „Rusko vstoupilo do tamní války, vyvolané a podporované Západem, v roce 2015, a od té doby rozhodující měrou přispělo k porážce Islámského státu a zatím fakticky zajistilo územní celistvost Sýrie,“ vysvětluje.

Zvýšený význam Moskvy Čarnogurský ilustroval tím, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu po své návštěvě Washingtonu, kde americký vůdce Donald John Trump představil svůj plán na řešení izraelsko-palestinského konfliktu, letěl hned do Moskvy, aby se pokusil pro plán získat i Rusko.