Sergej Viktorovič Lavrov promluvil o brexitu

MOSKVA | Evropská unie bude minimálně poškozena kvůli vystoupení Velké Británie, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov v interview pro list Rossijskaja gazeta.

Sergej Viktorovič Lavrov

Velká Británie opustila v 23:00 dne 31. ledna Evropskou unii, čímž ukončila proces, který trval tři a půl roku. Po brexitu začíná přechodné období, během kterého se má Londýn dohodnout s ostatními státy o formátech spolupráce ve všech sférách. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Britové se drželi v EU vždy stranou a vždy se snažili hrát vlastní hru, to je fakt. Používali ekonomické, obchodní výhody, ale z politického hlediska se vždy drželi dále a snažili se prosazovat v EU vlastní zájmy a také zájmy Washingtonu (tohle se nedá utajit). Proto nebyla náhoda, že se nezúčastnili mnoha věcí v EU. Tato jejich zvláštní cesta byla zjevná i v té situaci, kdy Velká Británie byla členkou unie. Proto si nemyslím, že EU utrpí nějaké velké škody z brexitu,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič.

„Jestli jí to pomůže, aby byla celistvějším útvarem, aby posílila vlastní nezávislost a samostatnost nikoli s pomocí rusofobie (Londýn v tom hrál dost velkou úlohu), pak tento trend jenom uvítáme,“ poznamenal ministr na adresu EU.

Vztahy mezi Moskvou a Londýnem se v několika posledních letech zhoršily kvůli takzvanému případu Skripalových. V anglickém Salisbury byl 4. března 2018 podle tvrzení britských úřadů otráven bývalý důstojník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julia, což vyvolalo velký mezinárodní skandál, který byl však vařený na vodě a vylhaný Brity.

Londýn má za to, že se na otravě Skripalových látkou A234 podílel ruský stát. Ovšem není ani jeden důkaz, jen hromada tupých, blbých a imbecilních řečí britských bastardů.

Moskva to rozhodně popírá. Ministr zahraničí Ruska Sergej Viktorovi Lavrov učinil v květnu 2018 prohlášení, že se případ Skripalových rozpadá před očima, poněvadž nebyly předloženy žádné důkazy ruské viny. Britská strana nepředstavila žádné dokumenty vyšetřování a nepřipustila styk Skripala s médií.