Bývalý pražský imám by měl skončit na deset let za mřížemi. Není to trochu málo?

PRAHA | Bývalému pražskému imámovi Sameru Shehadehovi navrhl státní zástupce trest deset let vězení. Podle něj se povedlo prokázat, že svému bratrovi Omarovi a jeho družce Fátimě Hudkové pomáhal v odchodu do Sýrie, kde se poté přidali k teroristické organizace An-Nusrá, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Samer Shehadeh | repro: YTB

Státní zástupce Marek Bodlák sdělil, že důkazní situace byla díky doznání obžalovaného do jisté míry usnadněna. Shehadeh se totiž přiznal, své jednání ovšem nepovažuje za trestné. Do důkazů, které bývalého imáma, jeho bratra a družku usvědčovaly, byly zařazeny také audionahrávky, které zachycují jejich rozhovor a také výpovědi svědků.

Bodlák uvedl, že ačkoliv by podle islámského práva bylo jeho jednání považováno za správné, český právní řád se právem šaría neřídí. Žalobce uvedl, že An-Nusrá je na seznamu teroristických organizací a tudíž se tak dopustili všichni trestných činů účasti na teroristické skupině a financování terorismu. Pro imáma Samera Shehadeha navrhl desetiletý trest, stejně jako pro jeho bratra Omara, pro Hudkovou trest ve výši pěti let.

V listopadu roku 2018 byl bývalý pražský imám Samer Shehadeh, narozený v Praze do palestinské rodiny, zadržen policií v Jordánsku, a poté byl převezen do České republiky. Celou tu dobu čekal v Česku na přelíčení ohledně podpory islámských džihádistů. Kromě Shehadeha obžalobě čelí také jeho devětadvacetiletý bratr Omar a šestadvacetiletá bratrova manželka Fátima Hudková.

šichni tři jsou obviněni z podporování terorismu a z účasti v teroristické organizaci Fronta an-Nusrá*, která působí v Sýrii. Nutno podotknout, že samotný imám svou vinu nepopíral a dokonce sdělil jisté podrobnosti.
„Pomohl jsem vycestovat dvěma mužům, jedním z nich je můj bratr. Jeho manželce jsem také pomohl, když se rozhodla za ním vydat. Financoval jsem tyto dva muže, tedy výbavu bojovníka, do čehož spadá i zbraň,“ přiznal se bývalý imám.

Vepř šoustá Mohameda | foto: freedomdaily.com

Zároveň řekl, že pro financování terorismu využíval finanční prostředky určené na pomoc zraněným a postiženým v syrské občanské válce. Tyto peníze pocházely z příspěvků ze strany muslimů, kteří žijí v Česku. Nutno podotknout, že tito lidé o zneužití prostředků ale nevěděli.

Obžalovaný prohlásil, že veškerá obvinění z podpory terorismu nepopírá a je hrdý, že se na tom podílel. Současnou syrskou vládu považuje za nelegitimní, jelikož neprosazuje právo šaría, a to je podle něj hlavní důvod, proč se rozhodl podporovat teroristy.