V Rusku považují plány na odhalení pomníku vlasovcům prasečím rypákem Novotným za zlomyslnost

MOSKVA – PRAHA | Moskva považuje plány na odhalení pomníku vlasovců v Praze za výsměch vůči památce desítek tisíc rudoarmějců, kteří položili své životy na českém území, řekl v interview pro Sputnik ředitel 3. evropského odboru ruského ministerstva zahraničí Oleg Tjapkin.

Pavel Novotný jako pytel lidských hoven třikrát jinak

Uctívání příslušníků Ruské osvobozovací armády Andreje Vlasova, která válčila na straně hitlerovců, jako „hrdinů osvoboditelů“ Prahy podle diplomata „vypadá jako rouhačství“. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Na prahu 75. výročí Vítězství to hodnotíme jako výsměch vůči památce těch desítek tisíc rudoarmějců, kteří položili své životy ve jménu míru v Česku,“ řekl Tjapkin. Zdůraznil, že iniciátoři pomníku vlasovců moc dobře vědí, že Ruská osvobozovací armáda byla kolaborační ozbrojený útvar založený nacistickým vedením Třetí říše.

Úřady pražských Řeporyjí schválily na začátku prosince rozhodnutí o vybudování pomníku vlasovcům, kteří, podle jejich názoru, osvobodili 5.-6. května 1945 tuto čtvrť od hitlerovců.

Jméno Andreje Vlasova bylo v sovětské době synonymem pojmu zrádce. Generálporučík Rudé armády Andrej Vlasov, který se v létě 1942 dostal do obklíčení, se vzdal do zajetí a později se stal velitelem Ruské osvobozovací armády (ROA), která bojovala v sestavě ozbrojených sil nacistického Německa.

Jedenáct generálů ROA, včetně Vlasova, bylo v souladu s rozsudkem vojenského kolegia Nejvyššího soudu oběšeno v roce 1946.

Na začátku prosince Český prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor Mladé frontě Dnes, ve kterém promluvil o sledovaném tématu pomníku vlasovcům v Praze. Prezident připomněl uznání válečné zrady a prohlásil, že navzdory určitým zásluhám si pomník vlasovci nezaslouží.

„Máme tady několik dnů, kdy objektivně řečeno vlasovci skutečně pomohli Praze. To nelze popřít. A prý asi tři stovky z nich tady padly. Na druhé straně tady máme historii Ruské osvobozenecké armády vedené generálem Vlasovem, která je ve všech armádách světa kvalifikována jako válečná zrada, a ve všech armádách světa se váleční zrádci popravují,“ zopakoval svůj názor Zeman.