Náměstí Borise Němcova? Projev malosti, míní Miloš Zeman

PRAHA | Prezident Miloš Zeman okomentoval záměr Prahy přejmenovat náměstí Pod kaštany, u něhož sídlí ruská ambasáda, na Náměstí Borise Němcova. Podle jeho slov se jedná o politický krok a „malou upatlanou snahu to někomu nandat“. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Miloš Zeman a jeho Ovčáček | repro: parlamentnilisty.cz

„Jde jednoznačně o krok politický. Klasický projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat a u toho být schován za bukem,” citují Lidovky slova českého prezidenta vyřčená ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Jedná se o reakci na úmysl pražské radnice přejmenovat prostor před ruským velvyslanectvím, který před několika dny vyjádřil primátor Prahy Zdeněk Hřib.

„Boris Němcov byl ruský matematik, fyzik, liberální politik a kritik putinovského režimu. 27. 2. 2015 byl zastřelen v centru Moskvy. Při příležitosti letošní připomínky jeho smrti bychom chtěli přejmenovat náměstí Pod Kaštany před ruskou ambasádou na náměstí Borise Němcova,” napsal Zdeněk Hřib minulou neděli na svých sociálních sítích.

Mluvčí prezidenta republiky na svém Twitteru připomněl, že náměstí Pod kaštany nese svůj název od roku 1925, a „přežilo“ tak i německé nacisty i komunistickou éru.

​„Je evidentní, že podporovatelům návrhu je Boris Němcov úplně ukradený. Moudrý člověk vzdává úctu druhým, falešník jména druhých zneužívá,“ cituje portál slova Ovčáčka.

Hřib prohlásil, že při své iniciativě pražští radní vycházejí z „dlouhodobých podnětů občanů a české lidskoprávní tradice“.