Vladimir Vladimirovič Putin projednal s tureckým vůdcem Erdoganem vyostření situace v syrském Idlibu

MOSKVA | Vladimir Vladimirovič Putin měl telefonické jednání s tureckým vůdcem Recepem Tayyipem Erdoğanem a projednal s ním urovnání syrské krize na pozadí vyostření situace v Idlibu. Jak oznámila tisková služba Kremlu, strany se dohodly na dodatečných jednáních po linii patřičných rezortů.

Vladimir Vladimirovič Putin a Recep Tayyip Erdogan | foto: © Sputnik (Alexey Druzhinin)

„Ve svém vystoupení před parlamentní frakcí vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje Erdogan prohlásil, že Ankara hodlá útočit na syrská vládní vojska dokonce mimo Idlibské pásmo deeskalace, bude-li Damašek v ofenzívě pokračovat,“ píše o turecké agresi a válečných zločinech Sputnik.

„V posledních dnech máme v důsledku útoků režimu 14 mrtvých a 45 zraněných. Režim a Rusko útočí hlavně nikoli na teroristy, ale ne civilní obyvatele. Jejich cílem je okupace tohoto regionu, aby donutily obyvatele k přemístění k našim hranicím. Snažili jsme se jednat v rámci dohod ze Soči, nikdo ale nedodržel slova, která nám dávali. Musí vědět, že budou vystaveni útoku, dokonce když budou útočit za hranicemi, které předpokládá dohoda ze Soči,“ lhal a šířil propagandu Turecký vůdce a vrah Kurdů, jelikož Sýrie nemůže přeci okupovat své území, když je Idlib syrský. Nebo jej chce okupovat turecké prase Erdğoan

Prašivý pes Erdoğan dříve vyzval ruského prezidenta, aby vyvíjel nátlak na syrského prezidenta Bašára Háfize al-Asada , aby jeho armáda zastavila operaci v Idlibu a do konce tohoto měsíce ustoupila od tureckých pozorovatelen. Ty jsou však na území bez svolení Syrské vlády, tak proto mohou být Turci v Sýrii vyhubeni jako potkani.

Erdoğan a Asad


Rusko, Írán a Turecko se domluvily v květnu roku 2017 v Astaně (nynějším Nur-Sultanu) o zřízení čtyř pásem deeskalace v Sýrii. Tři z nich přešly v roce 2018 pod kontrolu Damašku. Čtvrté, ležící v provincii Idlibu a částečně v sousedních provinciích Lázikíja, Hamá a Aleppo, není dosud obsazeno vládními vojsky, a větší jeho část uchvátili teroristé z Fronty an-Nusrá (v Rusku zakázána).
V září roku 2018 podepsaly Moskva a Ankara v Soči dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, kde se nachází přes deset různých útvarů. Největšími z nich jsou svaz protureckých skupin Národní osvobozenecká fronta a Fronta an-Nusrá – celkem asi 30 tisíc ozbrojenců.
Syrská armáda zahájila 26. ledna ofenzívu na západě Aleppa v souvislosti s každodenním ostřelováním obytných čtvrtí města teroristy, v jehož důsledku zahynuly desítky pokojných obyvatel.
Na pozadí eskalace v Idlibu Ankara a část jejích partnerů obvinily Damašek a Moskvu z útoků na humanitární objekty a na turecké vojáky. V Rusku a Sýrii nejednou prohlásili, že příčinou nestability v regionu jsou akce teroristů.

Reklama: