Hnutí SPD podpořilo do funkce ombudsmana Stanislava Křečka

PRAHA | Novým ombudsmanem na příštích šest let bude Stanislav Křeček, který byl včera zvolen ve druhém kole volby. Poslanci našeho hnutí SPD veřejně hlásali podporu panu doktoru Křečkovi a v rámci hlasování ho všichni podpořili, informuje SPD.

Ilustrační snímek

Místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral k tomu dodal, že hnutí SPD blahopřeje JUDr. Stanislavu Křečkovi k nové funkci veřejného ochránce práv, kterou bude vykonávat v následujících šesti letech a v tomto úřadu nahradí ombudsmanku Mgr. Annu Šabatovou. „S její prací nebylo dlouhodobě naše hnutí SPD spokojeno, neboť dle našeho názoru nehájila zcela zájmy našich občanů, což lze dokladovat na různých kauzách (viz případ ředitelky pražské střední zdravotnické školy Ivanky Kohoutové),“ dodává místopředseda poslaneckého klubu.

„Včera byla na programu jednání Poslanecké sněmovny volba nového veřejného ochránce práv na příštích šest let. Rozhodovalo se tak mezi třemi navrženými kandidáty. Stanislava Křečka nominoval prezident republiky Miloš Zeman. Advokáta Jana Matyse, který se neúspěšně o funkci ombudsmana ucházel již v roce 2010, a vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Schorma navrhli senátoři,“ napsal Rozvoral.

Radek Rozvoral detailně informoval, že první kolo ještě neurčilo vítěze, jenom poslalo do druhého kola, které proběhlo tajnou volbou, Stanislava Křečka a Víta Schorma. „Křeček získal 66 hlasů, Schorm 47 hlasů. Jan Matys, který do druhého kola nepostoupil, získal 20 hlasů. Ke zvolení v prvním kole bylo nutné získat 90 hlasů (většinu z přítomných poslanců). Rozhodlo se až v druhém kole, které začalo v 18 hodin. Následně pak předseda volební komise po sečtení všech hlasů oznámil, že Stanislav Křeček získal 91 hlasů a bude tak novým veřejným ochráncem práv. Ke zvolení bylo potřeba 88 hlasů. Víta Schorma podpořilo 53 poslanců,“ píše.

„Hnutí SPD přeje doktoru Křečkovi hodně sil a úspěchů, a žádá ho, ať v pozici ombudsmana hájí zájmy všech našich občanů, kteří v naší republice žijí, pracují, vychovávají své děti a vedou slušný život,“ uzavřel politik SPD.