Fašistická cenzura na Slovensku. Zločinecký soud nařídil odstranit z internetu pravdu o zmrdech z ESETu

Soud přikázal Blahovi smazat příspěvky na sociální síti o firmě ESET. Blaha nezůstal stranou, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

ESET jako agent CIA?

Slovenský poslanec Ľuboš Blaha bude muset z Facebooku smazat všechny své statusy o tom, že slovenská společnost Eset chce ovlivnit volby. Společnost podala naléhavou žalobu, soud jí vyhověl 10. února. Blaha šířil informace o společnosti, která je podle něj spojena s americkou tajnou službou, přináší miliony eur do liberálních nevládních firem a chce ovlivnit události v zemi. Majitele firmy označoval za oligarchy.

V červenci 2019 podal Eset na Blahu žalobu. „Poslanec Blaha je tak povinen zdržet se jakýchkoli lživých tvrzení souvisejících s údajným ovlivňováním voleb společností Eset a smazat i své nepravidvé statusy týkající se tohoto tématu,“ uvedl mluvčí společnosti Peter Blažečka.

V soudním rozhodnutí se podle Blažečky uvádí, že Ľuboš Blaha „chce jako politik kandidující za politickou stranu Směr-SD zneužít žalobce (Eset) ve volební kampani a nepravdivými informacemi o žalobci získávat politické preference a podporu“. Společnost Eset takové rozhodnutí vítá a věří, že Blaha učiní tak, jak nařídil soud.

Blaha: Útoky na svobodu slova pokračují

Ľuboš Blaha

Ve svém příspěvku na Facebooku slovenský poslanec za Směr-SD také okomentoval situaci. Podle něj se o rozhodnutí soudu dozvěděl z bulváru.

„Z médií jsem se dnes dozvěděl, že soud udělal rozhodnutí ,“ píše poslanec. Uvedl, že psal, že se jej lidé ptají na setkáních, zda tu taková hrozba není. Podle jeho slov mají obavy, že pokud by v počítačích Statistického úřadu byl zakomponovaný antivirus od firmy, jejíž vlastníci financují vícero politických liberálních subjektů na Slovensku, tak by to mohl být problém.

„Pokud zjistím, že ne, pochopitelně o tom budu informovat lidi. Když zjistím, že ano, stejně tak o tom budu informovat. Pravdivě a fakticky. Neumím si představit, jak by mi mohl někdo zabránit napsat faktickou pravdu,“ dodal politik.

Dále napsal, že se těší na dopis od soudu a rozhodnutí bude respektovat. V souvislosti s tím zmínil ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který také hovořil o spojení Esetu s CIA.

„Mimochodem, už se těším na dopis Okresního soudu Bratislavy pro ministra zahraničních věcí Ruské federace Sergeje Lavrova, ve kterém mu přikážou, aby udělal výmaz z prohlášení, že Eset je napojen na americké zpravodajské služby. Sergej Lavrov pukne smíchy,“ napsal.

Politik také vysvětlil, proč proti němu „jdou“ soudy, NAKA, média, akademie, finanční skupiny, knihkupectví a zejména miliardáři a podnikatelé. Podle Denníku N je totiž nejsilnějším slovenským politikem na Facebooku.

„Útoky na svobodu slova pokračují. Ze Strany SAV, ze strany Esetu. A bude to horší, pokud moc převezmou liberální fašisté,“ dodal Blaha.

Blaha se rozepsal o Esetu: Chlapci z Esetu si myslí, že když mají prachy, tak si mohou koupit pravdu

Ľuboš Blaha v Tibetu

Dne 12. února informovala slovenská média o tom, že ve věci obžaloby Blahy ze strany společnosti Eset již bylo vyřčeno soudní rozhodnutí. Podle nich je kromě jiného poslanec povinen zdržet se jakýchkoliv „lživých tvrzení souvisejících s údajným ovlivňováním voleb společností Eset“. A právě dnes Blaha zveřejnil na Facebooku post věnovaný Esetu.

Svůj příspěvek začíná prohlášením, že mu na profil „natěšená sluníčka“ píší, že je dobře, že poslanec nemůže psát o Esetu. Načež dodává, že daný status se společnosti Eset líbit nebude.

„No, chtěl bych vidět jejich kyselý výraz, když si budou číst tento status. Protože bude celý o Esetu. A nebude to pro oligarchy z této firmy nic příjemné. Upřímně, mně se o Esetu před volbami psát vůbec nechtělo, ale když chlapci z Esetu tak velmi chtějí, prosím, rád posloužím,“ pokračuje ve svém příspěvku.

Poté se v něm Blaha vrací ještě ke včerejší zprávě z médií ohledně soudního rozhodnutí v souvislosti se statusy o firmě Eset. „V médiích píší, že mi něco prý zakázal soud. Dokonce bez toho, aby si poslechl mé stanovisko. Protože takhle se to nejnověji dělá v demokracii. Prý. Nechce se mi tomu věřit, ale uvidíme, co mi od soudu přijde. Určitě to potom rád zveřejním,“ vysvětlil.

Co však označil za podstatné, je to, že on sám žádným rozhodnutím od soudu nedisponuje, a tudíž bude vykonatelné až s jeho doručením.

„A asi sluníčka zklamu: i přes mou velkou snahu, mně se do voleb na poštu s velkou pravděpodobností nepovede jít – udělám pro to maximum, ale mám toho hodně, vždyť víte, kampaň, mimořádka, mnoho povinností,“ píše Blaha s tím, že svoboda slova platí i dále.

Věc, která poslance zaujala, je to, že lidé z Esetu financují vícero liberálních politiků, liberálních médií a liberálních nevládek na Slovensku. Podle jeho slov „lili“ peníze do Čaputové, Denníku N i Progresivního Slovenska. „Naposledy Kisku vyfotili s milionáři z Esetu na společném drinku a předpokládejme, že si spolu nešli zahrát piškvorky,“ uvádí Blaha.

Dále tvrdí, že tito extrémně bohatí pánové svou ekonomickou moc využívají na politiku a můžeme je tedy označit za „oligarchy“.

„Sorry, ale pokud mě chce někdo zažalovat za to, že vlastníky Esetu označuji za oligarchy, potom bude muset zavřít i většinu světových politologů a sociologů,“ stojí v příspěvku.

Vysvětlil, že jemu jako „levičákovi“ se hnusí oligarchický princip, že „pracháči“ si budou kupovat politické strany, média a nevládky, aby pomáhali liberálnímu kapitalismu a oslabovali pracující lidi a sociální stát. Tohle pak Blaha označil za nespravedlivé, nedemokratické a arogantní.

Další věc, kterou označil za zajímavou, bylo to, že firmu Eset označilo Ministerstvo zahraničních věcí RF za propojenou na americké tajné služby a zároveň připojil i odkaz na danou stránku. „Pokud má ruské ministerstvo takovéto informace, něco na tom podle mě bude,“ dodal a vyzval, aby zažalovali i Moskvu s tím, že jim přeje hodně štěstí.

Uvedl, že on sám této informaci věří a vždy se bude odvolávat na zdroj, tedy na ruské ministerstvo. „Zažalovat mě za to je úplný nesmysl a chlapci z Esetu to vědí. Jen si myslí, že když mají prachy, tak si mohou koupit pravdu. Nemohou,“ napsal.

Poté Blaha jmenuje kauzu, ve které podle jeho slov Eset figuroval. Uvedl kauzu Carlton, kdy vlastníci Esetu Rudolf Hrubý a Maroš Grund odkoupili v roce 2016 s podnikatelem Mikurčíkem hotel Carlton. Později se dostali s Mikurčíkem do konfliktu. Jak uvádí Blaha, tak podle slovenských médií Pravda a Plus 7 Dní Mikurčík obvinil vlastníky Esetu ze spolčování s konkurzní mafií.

„Před pár dny vyšlo najevo, že v celém tomto procesu byl zakomponován i Kočner. (…) Při vší úctě, já teda nepožívám k vlastníkům Esetu žádnou důvěru,“ pokračuje.

Zároveň se ptá, zda je legitimní mít obavy, že by firma těchto lidí měla být přítomna při vyhodnocování voleb „Nejsem informatik, ale kladu si tu stejnou otázku jako lidé. Je možné, aby antivirové programy mohly technicky být nástrojem manipulace voleb? Čistě hypoteticky. Neříkám, zda to někdo chce dělat, ale zda je to možné dělat,“ vysvětluje s tím, že to pokládá za klíčovou otázku.

„Přiznávám, že jsem neměl v úmyslu před volbami Eset nějak uvádět, možná s výjimkou odpovědi na obavy lidí. Ale včerejší vyjádření mluvčího Esetu mě přesvědčilo o tom, že o oligarších musíme mluvit víc,“ dodal.