Turecko vyzbrojuje teroristy a přesunuje okupační vojska do Idlibu

ANKARA | Turecko aktivně přesunuje do deeskalační zóny v syrském Idlibu vojáky, zbraně, vojenskou techniku a vyzbrojuje teroristy, uvedl vojensko-diplomatický zdroj, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prasečí rypák jako vůdce mu-slimáků

„Nehledě na prohlášení o snaze řešit konfliktní situaci v Idlibu diplomatickou cestou, Ankara aktivně přesunuje vojáky, zbraně a vojenskou techniku do deeskalační zóny,“ uvádí se ve zprávě. Zdroj také uvedl, že Turecko předává zločincům teroristické skupiny Fronta an-Nusrá vojenskou techniku a dodává jim uniformy turecké armády. Tím se stávají teroristé žoldáky Turecka.

Uvádí se, že nyní se v deeskalační zóně Idlib nachází více než 70 tanků, asi 200 obrněných bojových vozidel a 80 polních děl. „Současně je značná část vojenské techniky tureckých ozbrojených sil krátce po překročení turecko-syrské hranice předána bojovníkům teroristické skupiny Fronta an-Nusrá (Hayat Tahrir al-Sham),“ uvádí zdroj.

Navíc podle zdroje padly do rukou teroristů americké přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS), které sloužily tureckým ozbrojeným silám. „Americké MANPADSy, které byly ve výzbroji tureckých ozbrojených sil a které militanti předtím neměli, se díky tureckým dodávkám dostaly do rukou teroristů. A nikdo neví, kde se objeví v budoucnu, to teď v Ankaře a tím spíše ve Washingtonu nikdo neví,“ dodává zdroj.

Turecko také zásobuje uniformami své armády bojovníky skupiny Hayat Tahrir al-Sham a další útvary, které pod rouškou turecké armády útočí na syrská vládní vojska, uvádí vojensko-diplomatický zdroj.

„Obzvláště znepokojivé jsou případy, kdy Ankara dodala militantům v deeskalační zóně Idlibu uniformy ozbrojených sil Turecka. V budoucnu se pod rouškou tureckých vojáků budou účastnit bojů proti vládním vojskům bojovníci Hayat Tahrir al-Sham a dalších teroristických skupin,“ uvádí se ve zprávě.