Václav Klaus zná pravý důvod hysterie kolem volby ombudsmana

PRAHA | Druhý prezident České republiky profesor Václav Klaus okomentoval probíhající diskuze, které vypukly po zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Václav Klaus zná pravý důvod hysterie kolem volby ombudsmana

„Současnou ráznou kritiku Křečka a hrozby spustit protestní akce ze strany opozičních sil považuje za agresivní útok na demokratické procedury. Podle Klause se rovněž jedná i o nepovedený pokus prosadit antinárodní projekty,“ píše Sputnik.

Neskutečně agresivní útok. Právě takovým pojmem označil prezident České republiky Václav Klaus reakci poražené strany na výsledky demokratických voleb v Poslanecké sněmovně, v níž byl ve středu Stanislav Křeček zvolen novým veřejným ochráncem práv. Důvodem této nespokojenosti ze strany opozice je neschopnost či neochota poražených oponentů přijmout legitimní a zákonné výsledky voleb, jelikož to neodpovídá jejich zájmu.

Prezident sdílí názor, že pro současnou opozici je to tradiční způsob chování. Zmiňuje totiž, že obdobná reakce následovala i po prezidentských a parlamentních volbách, z nichž jako vítězové vyšli Miloš Zeman a strana Andreje Babiše. Čím však byl opravdu překvapen, je to, že tentokrát neváhali dát to takhle rychle a drze najevo, což je podle Klause jakousi novinkou.

Profesor Klaus je přesvědčen, že pro opozici, jež patří do progresivistického proudu, demokratické volby vždy byly dotěrnou překážkou na cestě jejich ambiciózních plánů a hodily se jim jen v případě, kdyby skončily jejich vítězstvím. Podle Klause by rádi prosazovali nikoli vládu politiků demokraticky volených lidmi, ale vládu vyvolených.

prezident se netají tím, že kandidatura bývalé ombudsmanky Anny Šabatové byla z jeho pohledu nepřijatelná. Nicméně zdůrazňuje, že na rozdíl od opozice, výsledek tehdejší volby přijali.

„Víme, že do této funkce nepatří (a celou dobu jejího fungování to jen dokazovalo), ale neřekli jsme ani slovo. Nedělali jsme žádné hrubé útoky na integritu její osobnosti. Výsledek volby jsme – neradi – respektovali,“ uvedl Václav Klaus.

Dalším bodem Klausovy kritiky je instituce ombudsmana jako taková. Podle prezidenta není žádnou nezbytnou součástí demokratické společnosti, ale spíše naopak – překážkou pro řádné fungování parlamentního systému. Skutečností je, že v podstatě jakýkoliv významný politik dostává a řeší stížnosti, s nimiž se na něj obracejí lidé. Říká rovněž i to, že třeba kancelář prezidenta republiky řeší takových stížností mnohem víc, než ombudsman.

Tento úřad má však podle Klause zásadní roli pro tzv. progresivní opoziční tábor, kvůli čemuž můžeme vidět tuto bolestivou reakci a nenávist ze strany poražených. Exprezident je totiž přesvědčen, že se jedná o nepovedený pokus zneužít tento post pro dezintegraci české společnosti a prosazení migračních a genderových reforem, což je možné vidět na příkladu západoevropských států.