Harabin podal trestní oznámení na Kisku. Tvrdí, že byl šéfem pozemkové mafie

KOŠICE | Video, které má údajně dokazovat, že bývalý prezident Andrej Kiska věděl, že kupuje kradené pozemky, může mít dohru. V pátek totiž volební lídr strany Vlast, Štefan Harabin, na exprezidenta podal trestní oznámení, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Harabin podal trestní oznámení na mafiána Kisku

Je to již podruhé, co kvůli pozemkové kauze Harabin podává trestní oznámení na Kisku. Před dvěma lety tuto žalobu generální prokurátor Jaromír Činžár smetl ze stolu. Jako důvod pro zamítnutí trestního oznámení tehdy uvedl trestněprávní imunitu, která je spojená s výkonem prezidentského úřadu. Přesto podle Harabina zahájit vyšetřování ve věci organizované skupiny měl. Každopádně, dnes by vyšetřování Kisky už nemělo nic bránit.

„Dnes (v pátek 14. února, pozn. red.) jsem podal trestní oznámení na hlavu pozemkové mafie pana Andreje Kisku, který je zjevně podezřelý z členství v organizované zločinecké skupině, pokud jde o převádění pozemků obyčejných lidí na boháče v Tatrách. Já jsem trestní oznámení podal již v lednu 2018, ale pan Činžar zjevně kryl pana Kisku, neboť byl v prezidentském úřadu,“ řekl v pátek novinářům Harabin.

Harabin tím reagoval na video, které bylo zveřejněno tento týden. Záznam, který má vypadat, že byl natočen skrytou kamerou, zaznamenává rozhovor popradského podnikatele Michala Šuligy a Milana Reichela, který je označován za šéfa popradského podsvětí. Na videu Šuliga oznamuje Reichelovi, že Kiska vědomě kupoval ukradené pozemky a že potřeboval vyprat špinavé peníze.

V této souvislosti se Harabin, jenž sám působil v letech 2006 až 2009 jako ministr spravedlnosti a je i bývalým soudcem nejvyššího soudu, domnívá, že má generální prokuratura povinnost vyslechnout osoby na videozáznamu jako svědky.

Harabin dále vyzval bývalého soudce Miroslava Radačovského, který projednával kauzu Kisky, aby se vyjádřil ke všem okolnostem, které jsou mu známé. Radačovský byl loni v květnu zvolen do Evropského parlamentu za kotlebovce.

Lídra strany Vlast překvapilo, že zástupci slovenské opozice, kteří údajně bojují proti korupci, na toto video nereagují. Jmenovitě zmínil předsedu hnutí OĽaNO Igora Matoviče nebo poslankyni za Kiskovu stranu Za lidi Veroniku Remišovou.

„Pan Kiska kradl pozemky obyčejným lidem. To je něco strašné a takový člověk byl v úřadě prezidenta republiky,“ poznamenal Harabin.

Reklama: