Srbské Migy-29 doprovázely letoun ruského ministra obrany

RUSKO – BĚLEHRAD | Na YouTube kanálu ruského ministerstva obrany se objevilo video, na kterém eskorta ze stíhaček MiG-29 srbského letectva přivítala a doprovodila letoun ministra obrany Ruska generála armády Sergeje Kužegetoviče Šoigu do Bělehradu.

Záběry byly natočeny z ruského letadla. Záznam ukazuje, jak skupina stíhaček MiG-29 letí poblíž stroje hlavy ruského ministerstva obrany, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ruský ministr se dnes vydal do Srbska na pracovní návštěvu, během níž se setká se srbským prezidentem Alexandrem Vučićem, aby projednal vojensko-technickou spolupráci a regionální bezpečnost. Kromě toho se Šojgu, Sergej Kužegetovič zúčastní ceremoniálu položení pamětní tobolky v místě výstavby sochařské a architektonické kompozice Věčný plamen.

Předtím srbský prezident Alexander Vučić poznamenal, že čeká na návštěvu ruského ministra, který by měl do Bělehradu „přinést něco důležitého“. Podle zdroje Sputniku, s největší pravděpodobností mluvil o dodávce protiletadlových raketových a kanónových systémů Pancir-S1.

Koncem ledna začaly Moskva a Bělehrad realizovat smlouvu na dodávku ruských systémů Pancir-S1. Samotný dokument byl podepsán minulý rok. Srbsko koupí z Ruska ne jeden komplex, jak bylo původně plánováno, ale baterii, která zahrnuje šest Pancirů-S1.

Vučić také promluvil o přání ve věci koupě ruského systému protivzdušné obrany S-400. Irácké úřady nedávno přišly s podobným záměrem, čímž ve Washingtonu vyvolali nespokojenost. Američané okamžitě slíbili nové sankce. Když už Srby američtí vrazi vraždili v roce 1999, tak proč ne sankce, že?