Spojené státy jsou říší hackerů

PEKING | Spojené státy (SS) si jako největší špionážní stát na světě v kybernetickém prostoru zaslouží název „říše hackerů“, řekl na pondělním briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Geng Shuang. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: v3.co.uk

Dříve noviny Tribune de Geneve ve zveřejněném vyšetřování uvedly, že Ústřední zpravodajská služba SS (CIA) prostřednictvím švýcarské společnosti pro šifrování zpráv více než 50 let monitorovala tajnou vojenskou a diplomatickou korespondenci více než 100 států.

„Jednalo se o společnost Crypto AG, která od roku 1952 sídlí ve švýcarském kantonu Zug. Poskytovala státům šifrovací zařízení k ochraně při předávání tajných údajů a zpráv,“ píše Sputnik.

„Cynismus Spojených států ve věcech kybernetické bezpečnosti nemůže být ještě zřetelnější. Spojené státy nemají ani čest, ani právo vystupovat před jinými zeměmi. Fakta a čas opakovaně potvrdily, že Spojené státy si jako největší státní aktér ve špionáži v kybernetickém prostoru zaslouží název ,říše hackerů‘,“ prohlásil Geng Shuang na briefingu v rámci komentáře zpráv o společnosti Crypto AG.

Dodal, že Spojené státy denně odposlouchávají asi pět miliard mobilních telefonů po celém světě, více než 10 let odposlouchávaly telefonní rozhovory německé kancléřky Angely Merkel, každoročně monitorují více než tři miliony čínských počítačů a každoročně instalují virové programy na více než 3 600 čínských webových stránek.

„Je to takový levný trik, když SS jednají tímto způsobem a zároveň vystupují jako oběť kybernetických útoků, jako zloděj, který křičí ,chyťte zloděje‘,“ řekl Geng Shuang a dodal, že rozsáhlá, organizovaná plošná špionáž ze strany SS ve vztahu k vládám cizích států, společnostem a jednotlivcům je všem dobře známá skutečnost.

„Ještě se neusadil zvířený prach z odhalení WikiLeaks a Snowdena, na vysvětlení se stále čeká. Nyní k tomu přibyl incident s Crypto AG, což je další záležitost, kterou by SS měly světu objasnit,“ uzavřel čínský diplomat.

Šifrovací zařízení vytvořená společností Crypto AG byla používána během válek nebo při předávání citlivých informací mezi velvyslanectvími a vládami. Současně americké a německé zpravodajské služby mohly tyto zprávy sledovat pomocí speciálně vytvořených „děr“ v šifrovacím zabezpečovacím systému. Článek uvádí, že služby Crypto AG využívalo asi 130 zemí.