Jaroslav Foldyna o Člověku v tísni: Nátlak nikým nevolených, především ze zahraničí placených organizací

DĚČÍN | Poslanec a sociální demokrat Jaroslav Foldyna poskytl portálu Parlamentní listy rozhovor, ve kterém popřemýšlel o neziskové organizaci Člověk v tísni a okomentoval svůj výrok ohledně toho, že její šéf vyhrožoval poslancům. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Poslanec Foldyna a terorista Pánek

Hned na začátku padla otázka ohledně nedávného prohlášení Foldyny o tom, že Šimon Pánek, šéf Člověka v tísni, údajně poslal předsedům stran výhrůžnou zprávu, aby nevolili za ombudsmana Stanislava Křečka. Jelikož to Pánek a předsedové stran odmítli, redaktor PL se zeptal, jestli se Foldyna nechce omluvit. Poslanec oponoval, že to neodmítli všichni a dodal, že pravdu se lze dozvědět jen z přepisů telefonních hovorů a SMS zpráv poslanců.

„Tiskový mluvčí Člověka v tísni ale přiznal, že pan Pánek s poslanci komunikoval. De facto tedy potvrdil to, co jsem říkal já, a já jsem, mimochodem, tvrdil pouze to, že Sněmovnou kolují nějaké informace, nikoli, že je mám ověřené. Proto jsem také chtěl, aby se hlasování odložilo, než se vše vysvětlí. Nátlak nikým nevolených, především ze zahraničí placených organizací, na volené zástupce občanů pokládám za ohrožení demokracie a bezpečnostní riziko. Takové lidi a jejich sympatizanty považuji za záškodníky a omlouvat se jim skutečně nehodlám,“ dodal Foldyna.

O tom, že se někteří členové ČSSD Člověka v tísni zastávali a připomínali jeho zásluhy, si Foldyna myslí své. „Nevím, o jakých zásluhách mluví. Jestli myslí charitu, tak nic takového Člověk v tísni nedělá. Podstatou charity je dobrovolný příspěvek dárce obdarovanému. Příspěvek pod pohrůžkou násilí ale ztrácí charakter charity a stává se vydíráním,“ prohlásil.

Pak ale vysvětlil, že „Člověk v tísni disponuje z části penězi daňových poplatníků, kteří daně neplatí dobrovolně, ale pod pohrůžkou sankcí ze zákona. Tyto peníze pan Pánek a jemu podobní používají ke zvyšování vlastního pocitu ušlechtilosti a k ovlivňování politiky“.

Reklama: