Sputnik: Libyjská národní armáda uvádí, že v přístavu Tripolisu zničila tureckou loď se zbraněmi

TRIPOLIS | Libyjská národní armáda (LNA) maršála Chalífy Haftara v přístavu Tripolisu zničila tureckou loď se zbraněmi a municí. Informovali o tom v operačním středisku LNA, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

„Turecká loď naložená zbraněmi a municí, která v přístavu Tripolisu zakotvila dnes ráno, byla zničena,“ uvedla LNA ve svém prohlášení, ze kterého Sputnik cituje.

Agentura SkyNews zveřejnila záběry hořící nákladní lodě v přístavu Tripolisu. ​V LNA podotkli, že útok byl proveden v rámci odvetné akce proti teroristickým jednotkám, které nedodržují režim pozastavení palby. Ve zveřejněné zprávě se uvádí, že cílem byl sklad zbraní v přístavu Tripolisu.

„Jednotky ozbrojených sil podle rozkazů dodržují pozastavení palby. Avšak kvůli stálým porušením a střelbě ze strany teroristických skupin, které se dostaly mimo kontrolu Sarrádže, ozbrojené síly nařídily zaútočit na sklad zbraní a munice v přístavu Tripolisu,“ uvádí se ve zprávě velení LNA.

Dříve libyjská média informovala, že Turecko do země převáží vojáky a těžké zbraně. Agentura Almanara Libya s odkazem na administrativu přístavu potvrdila, že k útoku na loď opravdu došlo. Uvádí se však, že nebyla tureckou, a že nešlo o žádnou vojenskou přítomnost.

Po svržení a zavraždění libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se nepodařilo stabilizovat politickou situaci v zemi. V Libyi nyní panuje dvojvládí. Parlament zasedá na východě země a podporuje Libyjskou národní armádu maršála Haftara, zatímco v hlavním městě Tripolisu na západě funguje Vláda Národní jednoty (GNA), vytvořená s podporou OSN a Evropské unie, ale ta není nikým zvolená.