Je mučen! S Assangem je v britském vězení krutě zacházeno

LONDÝN | Více než stovka lékařů v pondělí vyzvalo Británii, aby ukončila utrpení Juliana Assange ve věznici, kde čeká na vydání do Spojených států (SS) na základě obvinění ze špionáže, informovali o tom v úterý agentura AFP a stanice Sky News. V SS nazývají práci novináře a odhalení zločinů tamní vlády za „špionáž“.

Zatčení Assange je plivanec do tváře Svobody slova | repro: © Sputnik (Justin Griffiths-Williams)

Jak dále informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk, tak lékaři tvrdí, že zakladatel společnosti WikiLeaks a novinář Julian Assange je ve špatném zdravotním stavu.

„Odsuzujeme mučení Assange. Odsuzujeme popírání jeho základních práv na přiměřenou zdravotní péči,“ napsala skupina 117 lékařů a psychologů v listu zveřejněném v odborném časopise The Lancet.

Assange čelí ve Spojených státech souvislosti se špionáží 18 bodem obžaloby a hrozí mu trest odnětí svobody v trvání 175 let. Žádost o jeho vydání do USA začne londýnský soud projednávat v pondělí 24. února. Spojené státy požadují Assangeovo vydání v souvislosti se zveřejněním tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentů, které však odhalily zločiny, válečné zločiny a terorismus vlády Spojených států. Proto se podle mezinárodního práva nejedná o špionáž, ale o práci novináře.

Více než 130 osobností – politiků, umělců a novinářů – vyzvalo 6. února britské úřady, aby vězněného zakladatele organizace WikiLeaks propuštěn.

Reklama: