Rusko snížilo investice do státního dluhu Spojených států

WASHINGTON – MOSKVA | Rusko v prosinci roku 2019 snížilo investice do amerických cenných papírů o 1,5 miliardy dolarů na 9,974 miliardy. Poukazují na to údaje Ministerstva financí Spojených států, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Z této částky připadá 5,704 miliardy na krátkodobé papíry a 4,27 miliardy na dlouhodobé. Rusko přitom nepatří do třicítky největších držitelů amerického dluhu.

„Od dubna 2018 Moskva systematicky snižovala investice do cenných papírů Spojených států amerických. Přitom v září a říjnu roku 2018 se investice do amerického státního dluhu nepatrně zvýšily, ale již v listopadu je Rusko začalo opět snižovat,“ píše Sputnik.

Vladimir Vladimirovič Putin – Co má v plánu s americkým dolarem? | reprofoto: sputnik.com

V čele seznamu největších držitelů státního dluhu USA je několik měsíců Japonsko, jehož investice činí 1,155 bilionu dolarů, následuje Čína s 1,07 bilionu USD, na třetím místě je se značným odstupem Velká Británie s 332,6 miliardy dolarů. Americké ministerstvo financí koncem minulého roku narazilo na prudké snížení poptávky po cenných papírech, které jsou jediným prostředkem náhrady rozpočtového schodku. Pro záchranu situace bylo použito schéma „kvalitativního zmírnění“ ověřeného v době krize roku 2008, kdy státní obligace nakupují největší národní banky, Federální rezervní systém je pak vyplácí za natištěné dolary.

Ve vysílání rozhlasu Sputnik snížení ruských investic do amerických cenných papírů okomentoval první náměstek děkana fakulty světové ekonomiky a světové politiky Vysoké školy ekonomické Igor Kovaljov.

„To je dost stará politika, kterou provádí nejen Rusko, ale mimochodem také Čína, která snižuje své investice do státních papírů USA. Podle mého názoru je v tom více politického podtextu než ekonomického. Je pochopitelné, že USA provádějí zjevně nepřátelskou politiku vůči naší zemi, iniciují sankce a vyvíjejí nátlak na naši ekonomiku. V tomto kontextu je snížení investic do státního dluhu USA pokusem minimalizovat především politická rizika a zajistit, že záporný vliv, který může mít na naši ekonomiku počínání amerických úřadů, bude minimální,“ podotkl Igor Kovaljov.