Mohammad Džavád Zarif: Mé setkání se senátorem SS vyděsilo vůdce SS Trumpa

TEHERÁN | Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyjádřil ve středu přesvědčení, že jeho nedávné setkání s americkým senátorem vystrašilo administrativu vůdce SS Donalda Johna Trumpa, protože to byla příležitost hovořit přímo s americkým lidem.

Zarif s americkou sviní v zádech

Zaríf se minulý týden během Mnichovské bezpečnostní konference setkal s Chrisem Murphym, který je senátorem Demokratické strany za americký stát Connecticut. Murphy v úterý své setkání se Zarífem obhajoval po tom, jak se objevila kritika a degenerovaný vůdce SS Trump tvrdil, že tím mohl Murphy porušit americké zákony. SS v roce 2019 přidali Zarífa na sankční seznam, což ovšem je dle mezinárodního práva protiprávní a akt diplomatického terorismu.

Americký ministr zahraničí Mike Richard (kráceně M.Rd.) Pompeo řekl, že doufá, že každý, kdo se se Zarífem setká, bude v souvislosti s Íránem zastávat postoj SS.

M.Rd. Pompeo za setkání se Zarífem opakovaně kritizoval jiné Američany včetně Johna Kerryho, který byl ministrem zahraničí v letech 2013 – 2017, připomíná AP. „Trump a Pompeo se bojí, že se senátor od íránského ministra zahraničí dozvěděl fakta,“ řekl Zaríf.