Polákům bude v Británii horko. Co jim Johnson slíbil?

LONDÝN | Ve středu představilo britské ministerstvo vnitra plán nového imigračního systému, který se zavádí v souvislosti s brexitem. Stanovuje, že poskytnutí pracovního víza cizincům bude záviset na odborných schopnostech, kvalifikaci a výši očekávaného výdělku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Alexander Boris de Pfeffel Johnson

„Nový systém, který začne fungovat 1. ledna 2021, rovněž omezí svobodu pohybu a obnoví kontrolu hranic,“ píše Sputnik s tím, že vláda hodlá zavést bodový imigrační systém. Aby mohli zahraniční občané pracovat ve Velké Británii, musí získat 70 bodů. Za tímto účelem musí žadatelé splnit řadu podmínek: například znalost angličtiny a nabídka zaměstnání u „důvěryhodného sponzora“ poskytuje 50 bodů.

V souladu s příkazy Migrační rady musí mít všichni uchazeči pozvánku do práce a jejich minimální mzda nesmí být nižší než 25,6 tisíc liber (768 tisíc korun) ročně. Dříve byla minimální roční mzda zahraničního pracovníka 30 tisíc liber (900 tisíc korun). Je zřejmé, že pracovníci s nízkou kvalifikací na základě takového imigračního plánu víza po brexitu nedostanou.

Poláci budou mašírovat domů?

Podle posledních údajů může nyní žít v Británii asi milón a půl Poláků. Dariusz Zeller, zástupce šéfredaktora polského týdenníku v Londýně Cooltura, sdělil v rozhovoru se Sputnikem názor, že Británie po skončení přechodného období v podstatě nedá žádnou šanci cizincům s nízkou kvalifikací na to, aby mohli v zemi pracovat. A zase pro pracovníky s vysokou kvalifikací zavede další přísné podmínky pro získání víz.

„Je to absurdní rozhodnutí, ke kterému je opravdu těžké se vyjádřit. Kromě hlavních bodů (a jich je 50) musí kvalifikovaný zaměstnanec získat dalších 20 bodů, které jsou udělovány například za vědecký titul nebo za vysokou mzdu navrženou zaměstnavatelem. Na jaké profese se to vztahuje? Těžko říct. Pokud mluvíme o nemocnicích a institucích sociální péče a také o stavbách, kde v podstatě Angličané vůbec nepracují a pracují tam Poláci, Rumuni a jiné národnosti, pak zaměstnat se zde bude obtížné,“ uvedl.

Na otázku, jak Boris Johnson zamýšlí vyřešit problémy, které v budoucnu vyvstanou pro britskou ekonomiku, vyjádřil Zeller obavy, že britský premiér, populista ze své podstaty, dnes podniká kroky, které bude muset v budoucnu opustit. Myslí si, že směr zvolený Borisem Johnsonem není tak šokující a překvapující. Ovšem spíše hájí své zájmy, aby jako Polák mohl v Británii parazitovat.