Akce syrské armády v Idlibu jsou legální a přirozené vedoucí k osvobození území od teroristů

MOSKVA | Činy syrské armády v Idlibu jsou přirozeným odvetným opatřením na odsunutí teroristů od vnějšího okraje deeskalační zóny. Uvedl to ministr zahraničí Ruska Sergej Viktorovič Lavrov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov

„Vzhledem k tomu, že teroristé a militanti, kteří s nimi spolupracují, se nechtějí vzdalovat od vnějšího obvodu deeskalační zóny a pokračují ve svých provokativních akcích, tak samozřejmě je od tohoto okraje odsunují s tím, aby byli maximálně daleko od těch objektů, které se snaží zasáhnout,“ cituje slova Lavrov, Sergeje Viktoroviče z tiskové konference po jednání s jordánským ministrem zahraničí v Moskvě, Sputnik.

Sergej Viktorovič Lavrov zdůraznil, že tyto akce syrských ozbrojených sil jsou reakcí na zjevné porušení dohod Idlibu.

„Na rozdíl od některých odhadů zároveň zdůrazňuji, že syrské jednotky tlačí militanty a teroristy nikoli na cizím území, ale na vlastním, a tím obnovují kontrolu legitimní vlády SAR nad svými zeměmi,“ uvedl ministr.

Ministr také sdělil, že nikdo nikdy neslíbil teroristům, že se jich nedotknou v zóně Idlibu v Sýrii. „Nikdo teroristům nikdy nesliboval, že by se jich v oblasti Idlibu nedotkl, přečtěte si dohody mezi prezidenty RF a Turecka, všechno se naplní,“ dodal a dále Lavrov, Sergej Viktorovič zdůraznil, že Moskva bude i nadále spolupracovat s Ankarou ohledně Idlibu.

Kromě toho se nechal slyšet, že Moskva na setkání s tureckou delegací nepředložila nové požadavky odhledně syrského Idlibu. „Co se týče výsledků rusko-tureckých rozhovorů, které se konaly v Moskvě včera a předevčírem (17. – 18. února, pozn. red.), pak ano, nedosáhly konečného výsledku ohledně toho, jak plnit dohody prezidentů (RF a Turecka, pozn. red) Putina a Erdogana ohledně Idlibu. Nepředložili jsme žádné nové požadavky, věříme, že vše, na čem se naši vůdci shodli, musí být splněno,“ uvedl.