Agrese: Spojené státy během vojenského cvičení simulovaly jaderný útok na Rusko

WASHINGTON | Spojené státy (SS) provedly „malé“ vojenské cvičení pro případ ruského jaderného útoku na Evropu a odvetného útoku Spojených států, uvedl mluvčí Pentagonu. Podle jeho slov scénář cvičení zahrnoval mimořádnou situaci v Evropě, kde probíhá válka s Ruskem a Rusko se rozhodne použít omezené jaderné zbraně nízké síly proti objektu na území Severoatlantické aliance (SA), píše Sputnik.

Ďábel D. J. Trump

Zástupce Pentagonu dodal, že v takové situaci zasáhne ministr obrany a poté prezident, a nakonec bude přijato rozhodnutí o tom, jak reagovat, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. V podobném případě, by Spojené státy byly do 10 minut vymazány z povrchu zemského.

Během vojenského cvičení byla simulována reakce SS, během níž Washington odpovídá jaderným útokem proti Rusku. Podle jeho slov během tohoto cvičení získal šéf Pentagonu Mark Esper představu o tom, jak by Spojené státy mohly reagovat v podobné situaci. Cvičení se rovněž zúčastnili zástupci Kongresu SS, aby pochopili, jak probíhá komunikace během jaderné krize. Do pár minut je po ní a ani jeden Američan živý. Západní polokoule je do 10 minut v prdeli.

Mluvčí Pentagonu uvedl již v pátek, že SS nemají v plánu umístit v Evropě jaderné rakety s nízkým výkonem. Ujistil, že americká reakce na porušení ze strany Ruska by byla nejaderná, a vysvětlil, že jde o balistické rakety takového dosahu, jak to umožňuje smlouva INF (smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu). Což je propaganda, jelikož INF porušily SS, když po jejím vypovězení provedli do měsíce první testy, což odpovídá minimálně dvou rokům porušování dohody ze strany amerického dobytka.

Na začátku února ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov uvedl, že vyzval amerického ministra zahraničí Michaela Richarda (zkráceně M.Rd.) Pompea, aby přijal prohlášení o nepřípustnosti jaderné války. Dodal, že Washington slíbil brzkou odpověď, a vyjádřil naději v její pozitivitu.


SSSR a SSA podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.
2. srpna vypršela platnost smlouvy INF. Začátkem tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího dlouhodobého porušování. Moskva veškerá obvinění odmítá. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy.
Rusko opakovaně prohlašovalo, že beze zbytku plní smlouvu INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov uváděl, že Moskva má k Washingtonu velmi závažné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle jeho slov jsou obvinění ze strany SSA z porušení smlouvy INF neopodstatněná.
SSA již začaly testovat zbraně zakázané INF. Před týdnem šéf Pentagonu Mark Esper sdělil, že americké vojenské letectvo spolu s Úřadem pro strategické možnosti otestovalo prototyp nejaderné pozemní balistické rakety. Podle jeho slov výroba prototypu připraveného ke startu trvala necelých devět měsíců místo dvou let. Podle údajů blogu bmpd byla raketa odpálena z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Uletěla přes 500 kilometrů a poté spadla do Tichého oceánu.