Chaífa Haftar sdělil podmínky zastavení bojů v Libyi; Prašivý pes Erdoğan potvrdil v zemi přítomnost tureckých teroristů

TOBRUK | Velitel Libyjské národní armády (LNA) maršál Chalífa Haftar oznámil svou připravenost zastavit bojové akce v případě stažení syrských žoldáků z Libye a zastavení dodávek zbraní z Turecka, což prohlásil v rozhovoru pro Sputnik.

Polní maršál Chalífa Haftar | repro: Sputnik (© AP Photo / Mohammed El-Sheikhy, File)

„Příměří je výsledkem řady podmínek … stažení syrských a tureckých žoldáků, zastavení dodávek zbraní z Turecka do Tripolisu, likvidace teroristických skupin (v Tripolisu),“ řekl Chalífa Haftar, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Maršál rovněž prohlásil, že Vláda národní jednoty a Turecko využily příměří v zemi k přesunu žoldáků ze Sýrie: Turecko a Sarrádžova vláda využívají dočasné příměří k přesunu velkého počtu syrských žoldáků, tureckých vojáků, teroristů a zbraní do Tripolisu po moři a vzduchem. Toto je porušení příměří. Vyhrazujeme si právo reagovat na tato porušení,“ řekl Haftar.

Maršál navíc vyzývá k tomu, aby všechny strany konfliktu v Libyi dodržovaly berlínskou dohodu: „V rámci boje proti terorismu provádíme konzultace se všemi našimi přáteli včetně Ruska. Požádali jsme, aby všechny strany dodržovaly berlínskou dohodu,“ řekl Haftar v rámci odpovědi na otázku týkající se setkání s ruským ministrem obrany.

Haftar se ve středu setkal s ruským ministrem obrany Sergejem Kužegetovičem Šojgu v Moskvě, hovořili spolu i o jednání, které se konalo v lednu za účasti ruských a tureckých ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany, libyjského předsedy VNJ Fáize Sarrádže a samotného velitele LNA.

Turecký vůdce, vrah a terorista Recep Tayyip Erdoğan potvrdil přítomnost protureckých syrských teroristů v Libyi. Zprávu přinesla agentura AFP. Syrští teroristé v Libyi podle Erdogana operují po boku turecké výcvikové mise. „Turecko tam má výcvikové síly. Přítomní jsou také bojovníci ze Syrské národní armády,“ řekl válečný zločinec hodný Hitlera Erdoğan novinářům v Istanbulu.