Hrozí nám nebezpečí? Evropu ohrožuje červ obama nungara

PRAHA | Podle serveru tn.cz ohrožuje mnohooký ploštěnec obama nungara Evropu. Potravu tohoto živočicha tvoří jak hlemýždi a žížaly, tak i jiné půdní organismy. Hrozí tak, že by mohl narušit i evropské půdní ekosystémy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Opičák Obama a červ obama

Server s odkazem na experty na etymologii uvedl, že jde o nejnebezpečnějšího invazivního ploštěnce. V posledních letech se dostal až do Evropy, objevil se například ve Španělsku, Portugalsku, Velké Británii či Itálii a Belgii. „Tento živočich může dorůst pěti až deseti centimetrů. Vědci tohoto červa popsali pro vědu až v roce 2016, předtím o něm nebyly žádné informace,“ píše Sputnik.

„Živí se hlavně žížalami a suchozemskými plži, také může ohrozit nejen tyto živočichy, ale celou půdu, kterou žížaly svou činností vytvářejí. Naopak v Jižní Americe žere jinou ploštěnku,“ řekl serveru Petr Dolejš ze zoologického oddělení Národního muzea.

Dodal, že na tento typ červů neexistují žádné chemické postřiky. Podle jeho slov je prevencí před jejich šířením kontrola dovážených rostlin. To je však jak drahé, tak i časově náročné.

Server tn.cz s odkazem na portál Akademon uvádí, že slovo „obama“ v názvu nemá žádnou souvislost s bývalým americkým prezidentem. Z jihoamerického indiánského jazyka se totiž dané slovo dá přeložit jako placaté zvíře, což ovšem negrovi Obamovi také sedí, ale spíše je to více opice než placka.

Obama má očividně o dvě proceta rozdílné DNA od člověka