Ruská federace informovala OBSE o hrubém porušování lidských práv v nacistickém Estonsku

MOSKVA – VÍDEŇ | Ruská delegace na Parlamentním shromáždění OBSE ve Vídni sdělila svůj postoj k hrubému porušování lidských práv v situaci kolem Sputniku v Estonsku, řekl v pátek novinářům místopředseda Státní dumy Pjotr Olegovič Tolstoj.

Pjotr Olegovič Tolstoj o estonských nacistech

Pravidelné, 19. zasedání Parlamentního shromáždění OBSE, se konalo ve dnech 20. až 21. února v sídle organizace ve Vídni. Ruskou delegaci vedl Pjotr Olegovič Tolstoj, který je byl také novinářem.

„Informovali jsme o svém stanovisku naše kolegy ve shromáždění a budeme i nadále trvat na tom, aby bylo zastaveno hrubé porušování lidských práv, k němuž dochází v Estonsku. Jinak ho sami zastavíme,“ řekl Tolstoj, Pjotr Olegovič.


Dříve bylo zaměstnancům Sputnik Estonia přímo vyhrožováno ze strany vedení estonské policie a pohraniční stráže, že bude proti nim zahájeno trestní řízení, pokud neukončí své pracovní vztahy s hlavní organizací do 1. ledna 2020. Jako odůvodnění těchto opatření jsou uváděny sankce uvalené EU dne 17. března 2014 proti řadě fyzických a právnických osob v souvislosti s událostmi na Ukrajině.
Sankce EU však nebyly zavedeny proti MIA Rusko dnes, jejíž součástí je Sputnik, ale osobně proti generálnímu řediteli agentury Dmitriji Kiseljovovi. Ruský prezident Vladimir Putin v komentáři k situaci kolem Sputniku Estonia prohlásil, že ruské úřady udělají vše pro to, aby Sputnik podpořily při práci v jiných zemích.
Vysoce postavený zdroj v Moskvě řekl RIA Novosti, že na jednání estonských úřadů se podílejí britští kurátoři, což bude bráno v úvahu v blízké budoucnosti při přijímání symetrických opatření vůči britským médiím v Rusku.