Sýrie varovala, že bude sestřelovat letadla, která naruší hranice země

DAMAŠEK | Jednotky syrské protivzdušné obrany obdržely rozkaz k zahájení ostré střelby v případě nelegálního vpádu do vzdušného prostoru republiky, uvádí se v prohlášení velení syrských ozbrojených sil, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

PVO S-300 Favorit | repro: MilitaryArms.ru

„Každé letadlo, které poruší syrský vzdušný prostor, bude považováno za nepřátelský bojový cíl, který nemá dovoleno nacházet se na naší obloze. Bude stíháno okamžitě po detekci a zlikvidováno okamžitě po narušení našeho vzdušného prostoru,“ uvádí se v prohlášení, ze kterého cituje Sputnik.

Syrské velení uvedlo, že jakékoliv narušení vzdušného prostoru bude považováno za vnější agresi vůči Sýrii. „Síly protivzdušné obrany obdržely rozkaz bránit se všemi dostupnými prostředky,“ uvádí se v prohlášení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan dříve uvedl, že Turecko dosud nedosáhlo uspokojivého výsledku při jednáních s Ruskou federací o syrském Idlibu a je připraveno na zahájení vojenské operace v tomto regionu. Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov to označil za nejhorší scénář. Ovšem Turci bez vzdušné podpory mohou být syrskými jednotkami vymazáni ze zemského povrchu při agresi v Sýrii velmi rychle právě syrským letectvem.

Terorista a válečný zločinec Erdoğan již dříve řekl, že vyzval ruského prezidenta Vladimira Vladimiroviče Putina, aby vyvinul tlak na syrského prezidenta Bašára Háfize al-Asada za účelem zastavení osvobozování provincie Idlib od teroristů a stažení syrské armády do konce února od tureckých „pozorovatelských“ stanovišť, které jsou však okupační, jelikož jsou v Sýrii bez svolení syrské vlády.

Prasečí rypák jako vůdce mu-slimáků

Válečný zločinec pohrozil Erdoğan vojenskou reakcí, jelikož proturečtí teroristé podporováni tureckým dělostřelectvem ve čtvrtek prolomili obranu syrské armády v Qminasu a Nayrabu. Ruský Su-24 zaútočil na teroristy, což umožnilo syrským jednotkám úspěšně odrazit všechny útoky.

Uvádí se, že bylo zničeno několik kusů techniky – jeden tank, šest bojových vozidel pěchoty a pět pickupů vyzbrojených zbraněmi velkého kalibru. V případě turecké vzdušné podpory syrská PVO bude turecké agresory střílet jako kachny.