V Sýrii tvrdí, že ruské letouny zaútočily na turecký vojenský konvoj okupantů

DAMAŠEK | Situace na severu Sýrie se nevyvíjí tak, jak by si Turci představovali. Ofenzíva syrských vládních vojsk v Idlibu a Aleppu značně prořídla stavy protiasadovských teroristů, přičemž terči útoků se stávají i příslušníci protureckých ozbrojených teroristických skupin. O vývoji informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

Podle informací ruského portálu newinform.com roste i aktivita kurdských skupin. V oblasti Tel Rifat ostřelovali Kurdové turecké pozice, Turci do vzduchu vyslali stíhačku F-16, která narušila syrský vzdušný prostor. „Ze syrského vzdušného prostoru však turecká stíhačka rychle zmizela, důvodem byla dvojice ruských stíhaček, která syrský vzdušný prostor chrání před narušiteli,“ píše deník.

Syřané přislíbili zlikvidovat jakékoliv cizí letadla, které by narušily syrský vzdušný prostor. Jednotky syrské protivzdušné obrany obdržely rozkaz k zahájení ostré střelby v případě nelegálního vpádu do vzdušného prostoru republiky, uvádí se v prohlášení velení syrských ozbrojených sil.

Sýrie varovala, že bude sestřelovat letadla, která naruší hranice země

„Každé letadlo, které poruší syrský vzdušný prostor, bude považováno za nepřátelský bojový cíl, který nemá dovoleno nacházet se na naší obloze. Bude stíháno okamžitě po detekci a zlikvidováno okamžitě po narušení našeho vzdušného prostoru,“ uvádí se v prohlášení. Syrské velení uvedlo, že jakékoliv narušení vzdušného prostoru bude považováno za vnější agresi vůči Sýrii. „Síly protivzdušné obrany obdržely rozkaz bránit se všemi dostupnými prostředky,“ uvádí se v prohlášení.

Syřané tvrdí, že s ruským zvolením aktivizovali systémy S-300, které od Rusů koupili. Tyto systémy vhodně doplňují starší syrské systémy PVO S-125 a S-75. Portál topcor.ru informuje o posledních bojích v provincii Idlib, k dispozici je video, na kterém vidět jako syrské vládní jednotky za pomoci ruského letectva likvidují útok protiasadovských teroristů, které podporuje Turek zbraněmi. Ruská letadla útočí proti pickupům a tankům protiasadovských a protureckých teroristů.

V severní Sýrii angažuje přibližně 8 tisíc protureckých teroristů, Ankara dala těmto skupinám k dispozici stovky obrněných automobilů a transportérů, poskytla jim množství raket i minometů. Syřané informují dokonce o tureckých vojenských kolonách, které již zcela otevřeně přivážejí protureckým teroristům vojenskou i materiální pomoc.

Turecké konvoje se však stávají stále častěji terči útoků Syřanů, Kurdů a podle syrských informací i Rusů. Informace o leteckých útocích Syřanů na turecké vojenské konvoje. Portál politexpert.net rovněž přinesl informace o smrti a zraněních posádky tureckého tanku v blízkosti městečka Neirab. Podle tureckých informací dva turečtí tankisté zahynuli, zbytek posádky utrpěl zranění.

Portál politikus.ru publikoval článek syrského analytika Farida hidžáb ve kterém syrský vojenský analytik komentuje tvrzení tureckého ministra obrany Hulusiho Akara. Ten uvedl, že Turci nechtějí vstupovat do otevřeného konfliktu s Rusy a nepřejí si, aby se jednání s Rusy ocitly na slepé koleji. Turci jsou ochotni dospět s Rusy ke kompromisu, turecký ministr navrhuje zvýšit kooperaci mezi ruskými a tureckými vojáky v severní Sýrii.

Podle Farida Hidžaba však budou muset Turci začít plnit své sliby z Astany a ze Ženevy, jinak budou mrtví na turecké a protureckej straně přibývat. Turci v minulosti slíbili, že stáhnou ozbrojené skupiny z Idlibu ze zóny 20 km od demarkační linie, což však Turci nesplnili.

Prasečí rypák jako vůdce mu-slimáků

Rovněž Turci nepřistoupili k odzbrojení teroristů, které rovněž slibovali, takže Syřané a Íránci ztratili trpělivost a rozhodli se situaci řešit ve vlastní režii. Situaci řeší evidentně velmi úspěšně, navzdory turecké podpoře protureckým ozbrojencům syrské vládní jednotky a jejich spojenci v Idlib a Aleppu již stihli osvobodit téměř 30% území, přičemž proturecké bandy militantů a jiné protiasadovské teroristické skupiny v minulosti výrazně podporované Západem utrpěli značné ztráty.

Syřané v ofenzivě v Idlibu pokračují a nevypadá to tak, že hodlají svou ofenzívu kvůli tureckým požadavkům a diplomatickým obstrukcím zastavit.