Vyřadila Ruská armáda v Sýrii z provozu elektronické systémy amerického F-22 a izraelského F-35?

WASHINGTON | Americký portál nationalinterest.org publikoval článek ve kterém se zabývá možností, že Rusové v syrských vzdušném prostoru vyřadili z provozu elektroniku amerického F-22 a izraelského F-35. Píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

REB Krasucha – 2 | repro: Sputnik (Vitalij V. Kuzmin)

„Pokud Rusové opravdu vyřadili z provozu elektroniku F-22 a F-35, evidentně Rusům podobně jako kdysi Srbům v Jugoslávii nikdo neřekl, že americké letadla jsou neviditelné, takže neměli žádné právo elektroniku amerického a izraelského stroje vyřadit z provozu, protože je neměli ani vidět,“ ironizuje slovenský autor článku, který informuje o článku amerického webu.

K poškození elektroniky F-22 a F-35 přišlo podle informací amerického portálu během náletu trojice dronů-kamikadze na ruskou leteckou základnu Hmímím. Takže Američané a Izraelci se mohou stále utěšovat, pravděpodobností že Rusové reagovali na drony a o přítomnosti amerického F-22 a izraelského F-35 ve vzdušném prostoru Sýrie jednoduše nevěděli.

Zůstává ve hře stále již zmíněné „ale“, takže nervozita amerických i izraelských pilotů zůstává pochopitelná, stejně jako zůstává pochopitelná nervozita amerických vojenských námořníků, kterým systém Chibiny vyřadil z provozu svého času elektroniku bojové lodě Donald Cook. A po návratu do amerického přístavu 80% námořníků z lodi požádalo o vyřazení do civilu.

USS Donald Cook | foto: stalo-se.cz

V případě útoku dronů a přeletu F-22 a F-35 zapracovala ruská aparatura radioelektronického boje 1RL257 Krasucha 4, ta je ve výzbroji ruské armády od roku 2011.

Nejen Rusové v Sýrii testují své nové zbraně, ale i „zahraniční partneři“ zkoušejí jako ruské zbraně pracují, takže provokace Američanů či Izraele v okolí ruských vojenských základen jsou na denním pořádku. Rusové evidují pravidelné lety amerických Boeingů R-8A Poseidon, patřících americkému vojenskému námořnictvu, které jsou doslovně přecpané elektronikou a sledovacími přístroji všeho druhu. Americké POSEIDON stejně jako letadla elektronické rozvědky RC-135 CW létají zejména ze základny na Krétě.

To co se ale událo americké F-22 a izraelské F-35 však ani Američané a ani Izraelci podle National Interest neočekávali. Díky ruskému systému radioelektronického boje došlo k značnému poškození palubních operačních systémů a elektroniky obou letadel, takže ty se s obrovskými problémy vrátily na mateřské letiště, pokud nereagovala Krasucha, tak mají americké stroje F-22 a F-35 značné technické problémy Podle National Interest letadla reagovali po nasazení Krasuchy velmi špatně a piloti se vrátili se značnými problémy a z incidentu zůstali značně frustrovaní.

Ruský systém Chibiny, kteří si Rusové otestovali na amerických námořnících elektroniku jen odpojí z provozu, že na lodi monitory zhasly a nic se nedělo. Ovšem systém Krasucha nemá systémy jen vyřadit z provozu, ale úplně je zničit nebo vážně poškodit, aby nebylo možné opět tyto poškozené systému uvést do provozu.

F -35 | reprodukované foto: The Drive