Srbský prezident očekává americký nátlak za nákup ruských systémů Pancir-S1

BĚLEHRAD | Protiletecké raketové dělostřelecké systémy Pancir-S1 získané od Ruska posílí Srbsko a jeho vojenskou neutralitu, ale způsobí i posílení zahraničněpolitického nátlaku na Bělehrad, prohlásil prezident Srbska Aleksandar Vučić. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pancir S1 | repro: © Sputnik (Michail Fomichev)

„Srbský ministr obrany Aleksandar Vulin včera sdělil, že systémy Pancir-S1 byly dopraveny podle smlouvy s Ruskem na vojenské letiště Batajnica u Bělehradu. Řekl, že jsou to dva ze šesti systémů v rámci smlouvy,“ píše ruský agentura.

„Srbsko je jediná země v regionu, která má raketový systém Pancir-S1, obrannou zbraň, ale také zbraň, která dělá Srbsko silnějším, posiluje jeho vojenskou neutralitu. Není pochyb, že Panciry budou příčinou zvýšení nátlaku na Srbsko,“ cituje Vučiće televize Pink.

Aleksandar Vučić a Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

Podle slov srbského prezidenta mu právě tyto systémy poradil prezident RF Vladimir Putin „jako dobře osvědčené v syrském konfliktu“.

„Našli jsme peníze na to, abychom neohrozili výši zahraničního dluhu, ekonomický růst a fakt, že Srbsko je první podle růstu ekonomiky v regionu,“ prohlásil prezident v televizním vysílání.
Vučić upřesnil, že protiletecké systémy Pancir-S1 jsou zvlášť účinné proti bezpilotním strojům, raketám, nízko letícím letadlům a vrtulníkům.