Socan Zaorálek jmenoval historika Eduarda Stehlíka novým ředitelem Památníku Lidice

PRAHA | Ministr kultury Lubomír Zaorálek představil v pondělí 24. února nového ředitele Památníku Lidice. Vítězem výběrového řízení na post ředitele se stal vojenský historik Eduard Stehlík. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Socan Zaorálek jmenoval historika Eduarda Stehlíka novým ředitelem Památníku Lidice

Stehlík nahradí Martinu Lehmannovou, která v lednu rezignovala kvůli roztržce s přeživšími lidickými dětmi. „Beru tuto funkci jako poslání, určitou misi,“ sdělil Stehlík s tím, že má za cíl co nejdříve napravit vyhrocené vztahy, které v památníku vznikly.

Socan Zaorálek už dříve uvedl, že by nový ředitel měl mít vztah k Lidicím, měl by být schopen komunikovat a získat si důvěru všech lidických obyvatel. Konkurzu se zúčastnilo pět uchazečů: Eduard Stehlík, Jiří Nenutil, Bob Fliedr, Lukáš Bízek a Roman Hradecký.

Sedmičlenná komise, kterou sestavili například náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, ředitel kabinetu Jan Chmelíček, vedoucí odboru kultury památkové péče Středočeského kraje Kateřina Pešatová či starostka Lidic Veronika Kellerová, ministrovi kultury doporučila ke jmenování dva finalisty. Tím byl ředitel Středoslovenského muzea v Banské Bystrici Roman Hradecký a bývalý šéf odboru válečných veteránů ministerstva obrany Eduard Stehlík, který získal největší počet bodů.

Čtyřiapadesátiletý Stehlík se věnuje především československým vojenským dějinám, zejména období let 1914 až 1956. Byl ředitelem odboru pro válečné veterány ministerstva obrany, kde skončil ke konci loňského roku. Působil také jako historik Vojenského historického ústavu v Praze a je předsedou Rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Reklama: