Podle Robejška je klimatická změna k nezaplacení

PRAHA | Politolog a ekonom Petr Robejšek se věnuje dopadům boje za zlepšení klimatu a uvádí na svém Facebooku konkrétní příklad ze sousedního Německa. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Petr Robejšek

„Klimatici na celém světě podléhají kuriózní pověře, že elektrický je tak úsporný, že se při jeho použití mohou vyhazovat peníze z okna,“ uvedl na začátek ekonom, kterého cituje Sputnik, a dále se píše o tom podle něj svědčí i následující příběh z hlavního města SRN.

„V beznadějně zadluženém Berlíně si v duchu doby pořídili elektrické autobusy. Objednáno je třicet zelených Pegasů a tři již normálně jezdí. Ale bohužel jen dopoledne, protože zbytek dne se musí dobíjet baterie,“ stojí v příspěvku autora.

Robejšek poznamenal, že „výhodnost“ elektrobusů se projevuje již tím, že za den ujedou maximálně 140 kilometrů a spotřebují méně energie. Dodal, že odpoledne a večer za ně musí zaskočit „zaostalé“ dieselové autobusy, které na jednu nádrž ujedou 600 – 700 kilometrů.

„Chudý Berlín si spásu světového klimatu nechá něco stát,“ podotkl publicista. V této souvislosti připomněl, že nejenom provoz elektrobusů, ale i jejich nákupní cena odpovídá nezměrnému významu Berlína pro záchranu světového klimatu. Jeden elektrobus stojí se vším všudy 900 000 euro a normální autobus jenom 250 000 euro.

„Takže jistě rozumíte tomu, proč se Berlín rozhodl, koupit za dobrých osmdesát milionů dalších devadesát těchto poslů zelené budoucnosti. Klimatická změna je prostě k nezaplacení. Jen to prosím nikomu neříkejte, aby to pražský magistrát náhodou nechtěl napodobit,“ přišel s varováním na závěr svého příspěvku Robejšek.

Reklama: