Vědci uznali Mars za seismicky aktivní

ANNAPOLIS |Odborníci, kteří studovali data shromážděná sondou InSight, zjistili, že Mars je stále seismicky aktivní. Nová studie byla publikována v časopise Nature Geosciences.

Planeta Mars

Vědci, kteří analyzovali data získaná zařízením InSight za prvních deset měsíců práce, se podělili o získané výsledky. Specialisté obdrželi potvrzení o tom, že Mars je stále seismicky aktivní.

Sonda Insight (nebo spíše jeho seismograf SEIS přesně umístěný na povrchu rudé planety s robotickou paží) zaznamenal do 30. září roku 2019 (za 235 dnů na Marsu) 174 seismických událostí, z nichž 150 bylo vysokofrekvenčních a 24 nízkofrekvenčních. Poslední zmíněná měla zřejmě tektonickou povahu.

„Tyto nízkofrekvenční události byly opravdu zajímavé, protože víme, jak je analyzovat a získávat informace o struktuře podpovrchové vrstvy,“ řekl Vedran Lekic, jeden z autorů nové práce. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle jeho slov mohou specialisté na základě toho, jak se šíří různé vlny skrze kůru, získat informace o geologických vrstvách planety a určit umístění zdroje. Uvádí se, že vědci dokázali přibližně určit umístění zdroje a magnitudu 13 zaznamenaných nízkofrekvenčních seismických událostí. Souhrn výsledků je dostupný na webových stránkách Marylandské univerzity.

Reklama: