Jednání o rozpočtu EU skončilo fiaskem, stejně jako fiaskem skončí celá EU

PRAHA | Mimořádný summit EU věnovaný víceletému rozpočtu skončil minulý týden po dvou dnech fiaskem. Po odchodu Velké Británie z EU zástupci 27 zemí nedokázali nalézt shodu na celkové výši rozpočtu pro období 2021–2027.

Tisková konference SPD

Brexit způsobí příjmový propad EU přes 10 miliard eur, v přepočtu 1/4 bilionu korun ročně, což podle původně předložené varianty měly z větší části kompenzovat bohaté země. Nizozemsko, Švédsko, Dánsko a Rakousko to ale striktně odmítají. Nechuť těchto zemí k navyšování rozpočtu je logická. Jako čistí plátci – tedy ti, kdo do společné kasy více odvádějí, než z ní dostávají – by velkou část nárůstu museli zaplatit ze svého.

Kvůli výpadku příjmů od Británie ve výši zhruba 10 miliard eur ročně a potřebě navýšit výdaje na klimatickou politiku, rozvoj digitalizace nebo bezpečnost totiž zdroje EU končí v krizi. Tato krize bude mít zásadní dopad na Českou republiku.

Naše země je ekonomickou kolonií EU, neboť faktické zisky ve výši zhruba 300 miliard korun ročně jsou z ČR odčerpány nadnárodními korporacemi a místo toho dostáváme účelové dotace EU. Jasně se ukazuje, že nikoliv Velká Británie, ale EU bude brexitem negativně ekonomicky zasažena.

Česká republika i ostatní národní státy se musí osvobodit ze současné EU. Je to jediná cesta k prosperitě, demokracii, svobodě a bezpečí.

Reklama: