Jaro je tady! Medvědi se v Tatrách pomalu probouzejí.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ | Vypadá to, že se medvědi už pomalu probouzí ze zimního spánku. Podle ochranářů navíc zvířata v tomto období plní v přírodě velmi důležitou sanitární funkci. Informoval o tom portál čas.sk, na který se odkazuje Sputnik.

Ilustrace: pxhere.com

„Už od konce února se v tatranských dolinách objevují první medvědí stopy. Po období strádání, kdy během zimního spánku čerpali energii jen z tukových zásob, pomalu přichází jaro a tyto šelmy se mohou opět nasytit,“ vysvětlil ředitel Správy Tatranského národního parku Pavol Majko, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Čím se ale nyní medvědi živí? Nabídka přirozené rostlinné potravy je podle Majka ještě stále poměrně chudá, a tak se zvířata v tomto období již tradičně naplno věnují vyhledávání uhynulých zvířat.

Jeleni, divočáci, srnky a další zvěř, která během zimy uhynula kvůli vysílení, stáří, nemocem a zraněním, nebo kterou ulovili vlci a rysové, jsou pro medvědy atraktivním zpestřením potravy.

„Pomocí citlivého čichu dokáží medvědi až neuvěřitelně rychle a přesně lokalizovat místa, na kterých jsou pod vrstvou sněhu ukryté ostatky zvířat, která nepřežila zimu. Po medvědí návštěvě na takovém místě většinou zůstane už jen srst a menší části kostí,“ dodal Majko.

Jakýmsi „úklidem mršin“ tak medvědi, společně s jinými zdechlinožravi, plní v přírodě důležitou sanitární funkci. Kromě jiného zabraňují možnému šíření chorob z uhynulých zvířat.

Reklama: