Máme dva měsíce? Vědci objevili nový přirozený satelit Země

MOSKVA | Malý asteroid 2020 CD3 se dočasně proměnil v nový přirozený satelit Země. Informuje se o tom v oměběžníku Centra malých planet Smithsonovy astrofyzikální observatoře, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Integrace oběžných drah naznačují, že tento objekt je dočasně připojen k Zemi. Nebyly zjištěny žádné známky poruch způsobených tlakem slunečního záření, nebylo nalezeno ani žádné spojení se známým umělým objektem,“ uvádí se v dokumentu.

Odborníci doporučují další pozorování objektu. Podle dostupných údajů má asteroid velikost 1 až 6 metrů. Patří do skupiny amorů nebo apollů.

„Opravdu existují takzvané kvazisatelity Země. Mají docela důvtipnou oběžnou dráhu. Když mluvíme o satelitu, máme na mysli, že letí na kruhové oběžné dráze, jako ISS nebo Jurij Gagarin. Tento objekt letí obtížněji. Letí se stejným intervalem jako Země, nebývá od ní daleko, tvoří dočasnou oběžnou dráhu. Takové objekty na ní však dlouho nežijí. Zemi mohou doprovázet jen několik let a několik desetiletí,“ vysvětlil Boris Šustov, vědecký ředitel Ústavu astronomie Ruské akademie věd.

Reklama: