Byli to jen teroristé! Turečtí vojáci přicházeli v Sýrii o život mimo pozorovací stanoviště; takže legálně, jako okupanti

MOSKVA | Turečtí vojáci v syrském Idlibu přicházeli o život jenom mimo své pozorovací stanoviště, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Sergejevič Peskov po schůzi ruské rady bezpečnosti. Takže mimo garance Ruska, Turci mimo pozorovací stanoviště jsou v Sýrii dle mezinárodního práva okupanti a mohou být hubeni jako škodná.

Dmitrij Sergejevič Peskov a turecký prasečí rypák Recep

„Žádný turecký voják na těchto stanovištích nebyl zraněn, nebyl ani v ohrožení. Tragické případy úmrtí tureckých vojáků se odehrály v místech provedení útočných operací ze strany teroristických skupin, mezi nimiž byli i různí zahraniční žoldnéři, včetně bývalých sovětských občanů. O tamní přítomnosti tureckých vojáků turecká strana neinformovala, a to nehledě na opakované žádosti z naší strany,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič.

Po schůzi ruské rady bezpečnosti, kterou svolal ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin, jeho mluvčí také upozornil na to, že turecké jednotky v Idlibu nemají dovolovat teroristům útočit na vojenská ruská zařízení, ale právě tento úkol turečtí partneři nezvládli. Dodal, že během jednání účastníky schůze upozornili na to, že turecká pozorovací stanoviště se objevila v oblasti Idlibu v rámci dohod a vybraných žádostí ruské strany.

„Mezi úkoly (tureckých pozorovacích stanovišť, pozn. red.) patřilo sledování činnosti bojovníků, nepovolování jim teroristické činnosti a předcházení agresivním opatřením proti ruským vojenským zařízením. Turečtí partneři tento úkol nesplnili, protože velká část bojovníků je mimo jejich kontrolu,“ sdělil Peskov, Dmitrij Sergejevič.


Napětí v syrské provincii Idlib se zvýšilo poté, co 27. února teroristé skupiny Tahrír al Šám podnikli rozsáhlý útok na pozice syrských vládních sil, které palbu opětovaly. Jak později sdělilo ruské ministerstvo obrany, palba zasáhla i turecké vojáky, kteří tam však neměli být.
Následkem střetu Turecko přišlo o 33 svých vojáků, zraněno bylo dalších 30. Po obdržení těchto zpráv ruská strana okamžitě podnikla opatření k pozastavení palby ze strany syrských vládních jednotek a zajištění bezpečné evakuaci tureckých vojáků na turecké území. Ruští vojáci rovněž podotkli, že své letectvo v této oblasti nepoužívali.
Ze své strany kvůli incidentu svolal bezpečnosti radu státu i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Na žádost Ankary uspořádá konzultace o situaci v Sýrii i Rada Severoatlantické aliance. Na ministerstvu zahraničí Spojených států (SS) pro Sputnik uvedli, že podporují Turecko jako svého spojence a zvažují možnosti, jak ho nejlépe podpořit v této krizi. Tu však vyrobili sami Američané, když zahájili válku v Sýrii podporou teroristů.

Reklama: