Vláda chce opět oškubat živnostníky

Celý život tvrdě pracují. Takřka neznají, co je to dovolená, paragraf či neschopenka. Shánějí zakázky, investují do technologií, vytváří nová a nová pracovní místa. Do státní kasy posílají daně za sebe i své zaměstnance.

Ivo Valenta

A teď, když tito živnostníci chtějí po třiceti letech odejít do důchodu a své řemeslo předat mladším, se dozví, že jim stát tak špatně stanovil peníze, které průběžně platili na důchodové pojištění, že žádný důchod nedostanou a mají tak zůstat o žebrácké holi… Tomu říkám pořádný kopanec do rozkroku a vskutku „zasloužená odměna“ za to, že tito lidé pomohli v naší zemi vybudovat tržní hospodářství.

Rezolutně odmítám současnou rétoriku Ministerstva práce a sociálních věcí, které opět nahlíží na živnostníky jako na nežádoucí pijavice. Vládní úředníci by si měli uvědomit, že jsou to právě pouze a jen podnikatelé a jejich zaměstnanci, kdo vytváří hodnoty, ale také krmí státní rozpočet, ze kterého oni pak ve velkém přerozdělují a mimo jiné i berou své výplaty.

Vítám proto iniciativu Strany soukromníků České republiky, která přichází s konkrétními návrhy, jak zajistit, aby na minimální důchod měl nárok každý občan naši země, bez ohledu na to, jestli byl zaměstnancem, nebo naopak živnostníkem, který celý život vytvářel práci pro sebe i své zaměstnance. Tzv. nultý důchodový pilíř musí být spravedlivý a rovnocenný pro všechny a není možné stále donekonečna vykopávat třídní rozdíly mezi zaměstnanci a živnostníky tak, jak to předvádí dnešní vláda.