KLDR měla odpálit nad Japonské moře dvě rakety neznámého typu

PCHJONGJANG – SOUL | Korejská lidově demokratická republika (KLDR) vypálila nad Japonské moře nejméně dva neidentifikované projektily. Podle agentury AFP o tom v pondělí informoval jihokorejský Sbor náčelníků štábů (JCS).

Kim-Čong-un

Rakety byly vystřeleny v pondělí odpoledne (místního času) z oblastí nedaleko města Wonsan na východním pobřeží. Další podrobnosti včetně typu raket, délky letu a jeho výšky nebyly okamžitě k dispozici. V Korejské republice ujistili, že jihokorejská armáda monitoruje situaci a je v pohotovosti.

AFP připomněla, že je to první taková vojenská akce od 28. listopadu 2019 a současně i první od doby, jak KLDR na začátku tohoto roku varovala před svou novou strategickou zbraní. Předseda KLDR Kim Čong-un totiž ve svém novoročním poselství avizoval, že plánuje brzy představit novou strategickou zbraň.

Odborníci tvrdí, že jí může být pokročilý typ mezikontinentální balistické rakety nebo z ponorky odpálena balistická raketa. Kim ve svém projevu oznámil i to, že KLDR ukončila pozastavení testů jaderných zbraní a mezikontinentálních balistických raket.

Reklama: