V Izraeli začaly třetí parlamentní volby za posledních 11 měsíců

JERUZALÉM | V Izraeli dnes začaly třetí parlamentní volby v průběhu 11 měsíců. Informovala o tom agentura AFP., na kterou se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Izraelská vlajka

Volební místnosti se otevřely v 07.00 hodin místního času (což je 06:00 hodin SEČ). Tzv. exit polls budou známy okamžitě po uzavření místností o 22:00 místního času (21:00 SEČ). Dílčí neoficiální výsledky budou poté zveřejňovat průběžně během sčítání hlasů, píše slovenský deník.

Opakované parlamentní volby se konají v důsledku toho, že po volbách z 9. dubna a 17. září 2019 se lídrovi žádné z parlamentních stran nepodařilo mezi 120 poslanci Knesetu sesbírat 61 hlasů na podporu potenciální koalice.

Favority voleb jsou – tak jako v předchozích hlasováních – pravicová strana Jednota (Likud) vedená úřadujícím premiérem Benjaminem Netanjahuem a centristická koalice Modrá a bílá (kách lavan) na čele s Bennym Gancia.

Očekává se, že žádná z nich opět nedosáhne dostatečný počet procent na samostatné vládnutí, takže se budou znovu muset snažit vytvořit v parlamentu koalici.

Předpokládá se, že pomyslným jazýčkem po volbách bude opět formace Izrael, náš domov (Jisrael bejtejnu) exministra obrany Avigdora Liebermana, která odmítá spolupracovat se stranami izraelských Arabů i náboženskými stranami.

Reklama: