Bibi Netanjahu opakovaně vyhrál opakované předčasné volby v Izraeli

JERUZALÉM | Vítězem izraelských parlamentních voleb se v pondělí podle exit pollů stala strana Likud vedená úřadujícím premiérem Benjaminem Netanjahuem. Pravděpodobně však nezíská dostatek hlasů na prolomení patové situace, která v izraelském parlamentu panuje. Volební účast přesáhla 65 procent a byla nejvyšší od roku 1999.

Bibi Netanjahu | repro: The Atlantic

Podle hlavních izraelských televizních stanic by Likud se svými spojenci mohl mít v 120-členném izraelském parlamentu (Knesetu) 60 křesel, což je o jedno méně, než by potřeboval k dosažení parlamentní většiny. Ve volbách straně současného premiéra odevzdalo hlasy 37 procent voličů.

Na druhém místě se podle exit pollů se ziskem 32 procent hlasů umístila centristická koalice Modrá a bílá na čele s Bennym Ganciou.

Třetí místo patří podle exit pollů bloku čtyř arabských stran Společná kandidátka, které získaly 14 procent hlasů voličů.

Pomyslným jazýčkem na vahách by po třetích volbách v zemi za necelý rok opět mohla být formace Izrael, náš domov exministra obrany Avigdora Liebermana, která odmítá spolupracovat se stranami izraelských Arabů i náboženskými stranami.

Benjamin Netanjahu, Re’uven Rivlin a Benny Ganc | repro: haaretz.com

Reklama: