Bude Ankara vybombardována do doby kamenné? Rusko obvinilo Turecko z neplnění závazků o Sýrii

MOSKVA | Výsledkem jednoho a půl roku platnosti uzavřených v Soči dohod s Tureckem o Sýrií je spojení opevněných oblastí teroristů s tureckými pozorovatelnami, prohlásil oficiální mluvčí Ministerstva obrany Ruska generálmajor Igor Jevgenějevič Konašenkov.

Ilustrační snímek

Podle jeho slov je situace v Idlibské zóně deeskalace, kde v důsledku odvetných akcí syrské armády byli teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham zatlačeni do bezpečné vzdálenosti od Aleppa, dalším „okamžikem pravdy“.

Podotkl, že nejen západní země, ale i OSN uvítala v roce 2018 podepsání v Soči dohod o Idlibu. Za klíčovou dohodu označil generál závazky Turecka na rozdělení a zatlačení teroristů od vnějších hranic zóny deeskalace do hloubky 15 až 20 kilometrů a stažení těžkých dělostřeleckých zbraní.

„Místo toho je výsledkem uplynulých téměř 18 měsíců platnosti dohody zatlačení skupinami Hayat Tahrir al-Sham, Islámská strana Turkestánu a Horas al-Din všech příslušníků ‚umírněné opozice‘ na sever, k turecké hranici,“ řekl Konašenkov, Igor Jevgenějevič.

Podle jeho slov „se změnily útoky a soustředěné ostřelování z děl sousedních mírových osad a ruské letecké základy Hmímím ze sporadických na každodenní záležitosti“.

Igor Jevgenějevič Konašenkov poukázal kromě toho i na to, že Turecko v rozporu s mezinárodním právem přesunulo do Idlibu své jednotky, a na Západě si toho nikdo nevšímá.

Podle slov generálmajora za dobu platnosti dohod ze Soči mezi Ruskem a Tureckem o zřízení zóny deeskalace v Idlibu všechny oficiální dotazy Moskvy adresované OSN a západním zemím zůstávaly bez odpovědi. Také je od začátku února Damašek západními zeměmi obviňován z údajných „válečných zločinů“, „humanitární katastrofy“ a „milionových proudů uprchlíků“ v Idlibu, podotkl Konašenkov, Igor Jevgenějevič.

Dodal, že veřejné hrozby zničit všechny jednotky syrských vládních vojsk a vrátit dálnici M5 pod kontrolu teroristů označují v USA a Evropě za „zákonné právo Ankary na obranu“.

„Na pozadí totálního cynismu a předstíraného znepokojení Západu humanitární situací v Idlibské zóně deeskalace jen ruské Středisko pro usmíření znepřátelených stran a zákonná syrská vláda přepravují denně do osvobozených oblastí veškerou potřebnou pomoc pro místní obyvatele,“ prohlásil Igor Jevgenějevič Konašenkov.

Syřané neměli ani tušení, že „mají v Evropě a Spojených státech četné falešné ochránce a že se jim údajně posílá po všechna poslední léta hojná humanitární pomoc“, dodal.

Teroristé z Hayat Tahrir al-Sham zahájili 27. února rozsáhlou ofenzívu na pozice syrské armády. Vládní vojska zahájila odvetnou palbu. Podle informací ruského ministerstva obrany byli ostřelováni mj. i turečtí vojáci, kteří se tam neměli nacházet.

V důsledku toho zahynulo 36 tureckých vojáků. Ruská strana podnikla opatření pro úplné zastavení palby syrskými vojsky a pro bezpečnou evakuaci mrtvých a zraněných na území Turecka. Na ministerstvu obrany zdůraznili, že ruské letectvo nebylo v této oblasti nasazeno.

Ministr zahraničí RF ergej Viktorovič Lavrov dříve prohlásil, že Ankara nesplnila řadu klíčových závazků o Idlibu. Neoddělila mj. ozbrojenou opozici, která je připravena na dialog s vládou, od teroristů.

V rusko-tureckém memorandu z 18. září 2018, které bylo zkoordinováno podle výsledků schůzky prezidentů Vladimira Vladimiroviče Putina a Recepa Tayyipa Erdoğana, byla řeč o zachování statusu quo, pokud jde o přítomnost tureckých vojáků, avšak za podmínky stažení z Idlibské zóny deeskalace všech teroristických radikálních skupin do 15. října 2018.

Bylo také domluveno, že budou podniknuta „účinná opatření na zajištění stabilního režimu zastavení bojových akcí“ v hranicích této zóny. Paragraf 7 memoranda předpokládal společné rusko-turecké hlídkování v této oblasti.