Byla objevena částice, která vrhá světlo na tajemství temné hmoty

YORK | Jaderní fyzici z University of York (Velká Británie) identifikovali subatomární částice, které podle nich mohly během Velkého třesku ve vesmíru vytvořit temnou hmotu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Stručná zpráva o studii je zveřejněna na webové stránce univerzity, plná verze je dostupná v časopise Journal of Physics G Letters.

Zažitá teorie je, že až 80 procent vesmíru se může skládat z temné hmoty, jejíž povaha a původ i přes mnoho desetiletí výzkumu zůstává pro fyziky záhadou.

Hrála klíčovou roli ve vývoji vesmíru, ale je neviditelná, protože nevyzařuje, neodráží nebo absorbuje světlo. Vědci však vědí, že interaguje s viditelnou hmotou skrze gravitaci, zejména s hvězdami a planetami.

Fyzici v nové studii předložili nového kandidáta na roli záhadné částice temné hmoty. Byla objevena nedávno a jde o koncept tzv. hexakvarku d-star.

Skládá se ze šesti kvarků – základních částic, které obvykle kombinují tři a tvoří protony a neutrony. Když se kvarky v d-star stanou šesti, působí jako bosony a získají schopnost kombinovat se velmi odlišnými způsoby s protony a neutrony.

Reklama: