Bašár Háfiz al-Asad okomentoval válku s Tureckem v Idlibu

DAMAŠEK | Podle syrského prezidenta Bašára Háfize al-Asada se Sýrie nedopustila žádného nepřátelského jednání proti Turecku. Uvedl to v rozhovoru pro televizní kanál Rossija 24, který posktytl převážně k otázkám války Turecka proti Sýrii a turecké invazi na syrské území.

Bašár Háfiz al-Asad se pozastavuje nad tureckou sviní Erdoğanem

„Jaké nepřátelské kroky, velké či malé, spáchala Sýrie proti Turecku? Žadné. Existují syrsko-turecké sňatky, rodiny, existují zásadní společné zájmy. Toto vzájemné pronikání kultur je způsobeno historicky, takže je nelogické, že mezi nimi a námi dojde k vážným neshodám,“ řekl prezident v rozhovoru.

„Samozřejmě mluvíme o Turcích jako o bratrském lidu. Nyní se ptám tureckého lidu, jaký je váš problém se Sýrií? Co je to za problém, za který by turečtí občané měli zemřít?“ zeptal se Asad, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.


Situace v syrském Idlibu se vyostřila poté, co 27. února zahájili teroristé ze skupiny Hayat Tahrir al-Sham* rozsáhlou ofenzívu na pozice syrských vládních vojsk. Syrská armáda zahájila odvetnou palbu. Podle informací Ministerstva obrany RF byli ostřelováni mj. i turečtí vojáci, kteří se tam neměli nacházet.
V důsledku toho zahynulo 36 tureckých vojáků a bylo zraněno přes 30 lidí. Hned po obdržení zprávy o mrtvých a zraněných tureckých vojácích podnikla ruská strana opatření pro úplné zastavení palby syrskými vojsky, a byla zajištěna bezpečná evakuace mrtvých a zraněných na území Turecka. Na Ministerstvu obrany RF zdůraznili, že ruské letectvo nebylo v této oblasti nasazeno.
Dne 27. února zahájila Ankara vojenskou operaci v severozápadní Sýrii, „Jarní štít“. Byla to reakce na smrt tureckých vojaků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan požádal svého amerického kolegu o vojenskou pomoc v boji proti „Asadově režimu“.

Reklama: